21 listopada w Szkole Podstawowej w Besiekierzu Rudnym odbyła się wieczornica patriotyczna, poświęcona pamięci bohaterskich żołnierzy z 28 Pułku Strzelców Kaniowskich, których imię przyjęła ta placówka. Z tej okazji uczniowie przygotowali uroczysty apel, podczas którego przypomnieli, że 15 sierpnia, podczas obchodów Święta Wojska Polskiego w Białej szkoła została odznaczona medalem „Pro Patria” za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Po odśpiewaniu hymnu, uczniowie klasy II i III zaprosili wszystkich do obejrzenia wzruszającej lekcji historii przygotowanej pod kierunkiem nauczycielek nauczania początkowego – Doroty Makowskiej i Katarzyny Sikorskiej – Knapek, na podstawie scenariusza „Pisk Białego Orła”. Fabuła opowieści oparta została na historii życia wiejskiej rodziny w czasie I wojny światowej, kiedy ojciec i jeden z synów musieli wyruszyć na front. W tych trudnych dniach, rodzina ukrywała w swoim domu poetę, który odwołując się do polskiej literatury i poezji okresu zaborów, umacniał patriotyczne postawy domowników. Symbolem wolnej Polski stał się biały orzeł, którego pisk, słyszalny w duszy Polaków, nie pozwalał tracić im nadziei na odzyskanie niepodległości.

Uczestnicy wieczornicy wysłuchali również wielu wzruszających patriotycznych piosenek oraz „Legendy o Białym Orle” zilustrowanej w teatrzyku cieni. Na koniec uczniowie zatańczyli do pieśni wojskowej „Przybyli ułani pod okienko”.

Wśród zaproszonych gości była również Barbara Kaczmarek – Wójt Gminy Zgierz, która podziękowała uczniom za przygotowanie tej wzruszającej uroczystości, zaznaczając, iż na pewno na długo pozostanie ona w sercach wszystkich uczestników.

Tradycyjnie, po części oficjalnej, społeczność szkoły w Besiekierzu Rudnym zaprosiła gości na ognisko z pieczonymi kiełbaskami i bigosem, przy którym można było się nie tylko rozgrzać, ale taką pośpiewać i porozmawiać, pozostając w klimacie patriotycznego wieczoru.