Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w gminie Zgierz

ul. Łęczycka 4 (budynek A, II piętro, pokój 30)
tel: (42) 716-25-15 wew. 230
(czynna w godzinach pracy urzędu gminy)

Skład osobowy komisji:

Bożena Frank – Przewodnicząca komisji

Mariola Stawska  – Zastępca Przewodniczącej komisji

Anna Stolarska – Sekretarz komisji

Jolanta Kaźmierczak– Członek komisji

Ewa Kłosek– Członek komisji

Radosław Marciniak – Członek komisji

• sprawy można zgłaszać w godzinach pracy urzędu w pokoju nr 30, II piętro, budynek A Urzędu Gminy Zgierz bądź w innym terminie ustalonym telefonicznie,
  • posiedzenia komisji odbywają się raz lub dwa razy w miesiącu w Urzędzie Gminy ul. Łęczycka 4, 95-100 Zgierz,
  • o terminie posiedzenia można dowiedzieć się dzwoniąc pod nr tel.: 42 716 25 15 wew. 230 w godzinach pracy urzędu.

Gdzie szukać pomocy – placówki lecznicze:

1. Pomoc osobom uzależnionym  i współuzależnionym od alkoholu w dobie pandemii koronawirusa pełni:

Poradnia Leczenia Uzależnień  –  funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 14:00. Świadczenia udzielane są wyłącznie w formie teleporad.

Pomoc udzielana jest przez specjalistów lekarza psychiatrę oraz psychologa.

Numery telefonów dla pacjentów:
42 71 44 529 – psycholog,
42 71 44 528 – lekarz psychiatra.

2. Punkt Informacyjno – Konsultacyjny w Białej ul. Kościelna 1, 95 – 001 Biała.

Porady i konsultacje indywidualne dla osób uzależnionych  i współuzależnionych realizacja programu informacyjno-edukacyjnego:

1. Alkoholizm jako choroba rodziny,
  2. Dysfunkcja rodziny z problemem alkoholowym,
  3. Objawy współuzależnienia,
  4. Objawy uzależnienia,
  5. Role dzieci w rodzinie z problemem alkoholowym.

Czynny: w poniedziałki w godzinach 15:00 – 18:00, z wyjątkiem dni przypadających na dni wolne od pracy.

Dyżury pełni  Specjalista Psychoterapii  Uzależnień

3. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Zgierzu ul. Parzęczewska 35, 95 – 100 Zgierz, tel. rejestracja: 42 71 44 229 lub 292

Poradnia jest czynna w dni robocze:
w poniedziałki w godz. od 10:00 – 14:00 (w dniu 30 maja 2022 r. w godz. od 11:00 – 14:00),
w środy w godz. od 13:00 – 18 :00,
w piątki w godz. od 9.00 – 14.00

Oddział Terapii Uzależnienia od Alkoholu przyjmuje pacjentów:

• uzależnionych od alkoholu,
  • uzależnieniem mieszanym,
  • z zaburzeniami nawyków i popędów (hazard patologiczny).

4. Stowarzyszenie Abstynenckie KLUB “STOP”

Zgierz, ul. 3 Maja 69 A
czynne : poniedziałki, wtorki, piątki od 17:00 do 22:00
środy, czwartki od 15:00 do 22:00

Procedura zobowiązania do leczenie odwykowego.

Leczenie osób uzależnionych jest dobrowolne, a przymus leczenia może być nałożony przez sąd. Sądami właściwymi do rozpatrywania spraw o przymusowe leczenie są wydziały rodzinne i nieletnich w Sądach Rejonowych. Przepisy regulujące procedurę leczenia osób uzależnionych od alkoholu reguluje ustawa z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Do Sądu Rejonowego wniosek o zobowiązanie do leczenia odwykowego mogą złożyć dwie instytucje: Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Prokuratura.

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Zgierz przyjmuje wnioski o leczenie odwykowe osób uzależnionych od alkoholu, które posiadają miejsce zamieszkania lub pobytu na terenie gminy Zgierz. Zgłoszenia przyjmowane są w pokoju nr 30, piętro II, budynek A, Urzędu Gminy Zgierz w godzinach pracy urzędu.

PRZEBIEG PROCEDURY:

1 – zgłoszenie
Aby zgłosić osobę na leczenie odwykowe, należy złożyć pismo zawierające dane zgłaszanej osoby  przedstawiając istniejący problem alkoholowy. Zdarza się, że członkowie rodziny chcąc uniknąć sytuacji konfliktowych z osobą uzależnioną  zgłaszają problem dzielnicowemu lub pracownikowi socjalnemu. Wówczas to Policja lub pracownik GOPS-u zgłasza sprawę.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, na leczenie odwykowe można skierować osobę, która w związku z nadużywaniem alkoholu:

• powoduje rozkład życia rodzinnego,
  • demoralizuje małoletnich,
  • systematycznie zakłóca spokój lub porządek publiczny,
  • uchyla się od pracy.

2 – działania Komisji

Na podstawie złożonego pisma o leczenie odwykowe, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w gminie Zgierz  zaprasza osobę zgłaszaną na rozmowę motywującą. Zaproszenia wysyłane są zawsze listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Osoba zaproszona, która zgłosi się na posiedzenie komisji jest motywowana do podjęcia leczenia oraz kierowana na badanie biegłych sądowych, którzy są uprawnieni do orzekania o uzależnieniu (są to lekarz psychiatra oraz psycholog). Badanie jest bezpłatne (koszty pokrywa gmina). Wynik badania jest bardzo istotny zarówno dla Komisji, jak i w ewentualnym postępowaniu przed Sądem. Jeżeli z opinii biegłych wynika, że osoba nie jest uzależniona, sprawa jest zamykana. Jeżeli natomiast z opinii biegłych wynika, że osoba jest uzależniona, to wtedy motywuje się ją do podjęcia leczenia. W przypadku gdy osoba uzależniona odmawia leczenia sprawa jest kierowana do sądu.

Procedura sądowego zobowiązania do leczenia odwykowego jest uruchamiana w następujących przypadkach:

•  gdy osoba nie zgłosi się dwukrotnie na rozmowę motywującą,
  • mimo opinii biegłych potwierdzającej uzależnienie osoby, odmawia podjęcia leczenia,
  • gdy osoba zgłosi się na rozmowę motywacyjną i oświadczy, że nie zgadza się na   badanie przez biegłych i nie zamierza się leczyć dobrowolnie,
  • gdy osoba zaproszona na badanie biegłych, nie zgłosi się na nie, Komisja również kieruje wniosek do Sądu.