SZLAKI PIESZE
 

Szlak do rezerwatu „Ciosny” 
Długość trasy – 9 km, znaki zielone. 
Szlak rozpoczyna się w Zgierzu przy Starym Rynku. Prowadzi poprzez dąbrowskie lasy na najbardziej na północ wysuniętą krawędź Wzniesień Łódzkich. Zwieńczeniem trasy jest, znajdujący się w miejscowości Rosanów, rezerwat jałowców „Ciosny”.

Szlak Zgierz – Lućmierz
Długość trasy – 16 km, znaki niebieskie. 
Fragment „Szlaku Pamięci Hitlerowskiego Ludobójstwa”. Początek znajduje się w Zgierzu na pl. Kilińskiego, poznajemy dwa miejsca martyrologii Polaków, upamiętnione pomnikami w Zgierzu i Lućmierzu. Szlak ten doprowadza również do rezerwatu jałowców Ciosny w Rosanowie, po czym wychodzi na drogę nr 1 w Emilii, skąd można wrócić do Łodzi.
 

„Szlak okolic Łodzi” 
Najdłuższy szlak w województwie łódzkim – 179 km, znaki czerwone. Dostępny dla rowerzystów. Jego trzy odcinki (trasy) przebiegające przez teren Gminy, to:

 

Trasa 1.9. Aleksandrów Łódzki  Lućmierz 
Długość trasy – 22 km
Trasa rozpoczyna się na pl. Kościuszki w Aleksandrowie. Szlak wiedzie wśród malowniczego lasu w obrębie miejscowości Grotniki i Ustronie, poprzez najpiękniejsze fragmenty Lasów Lućmierskich. Kontynuując wędrówkę mijamy pomnik pamięci pomordowanych w latach okupacji hitlerowskiej. Trasa kończy się obok wzniesionego w 1820 r. budynku. Obecnie funkcjonuje w nim bar „Pod Kogutem”.

 

Trasa 1.10. Lućmierz – Smardzew 
Długość trasy – 22 km
Szlak rozpoczyna się przy barze „Pod Kogutem”. Atrakcją trasy są: rezerwat jałowców „Ciosny” w Rosanowie; w Dzierżąznej – miejsce Pamięci Narodowej, z obeliskiem i tablicą pamiątkową; w Białej – zabytkowy kościół drewniany. Szlak wieńczy panorama doliny Czerniawki, która tworzy długie rozlewisko, porośnięte trzciną, pełne ptactwa wodnego. Stąd już niedaleko do stacji PKP w Smardzewie – ostatniego punktu na szlaku.

 
Trasa 1.11. Smardzew  Łódź
Długość trasy – 9 km
Trasa umożliwia zwiedzenie zespołu klasztornego w Łagiewnikach, będącego najstarszym zabytkiem barokowym w Łodzi. Początek szlaku znajduje się w Smardzewie przy przystanku PKP. Jedną z atrakcji, oprócz klasztoru, jest wzgórze o wysokości 225 m, z którego roztacza się widok na Zgierz i jego okolice. Szlak przebiega przez Las Łagiewnicki, a następnie kieruje się w stronę Zgierza.


 


SZLAKI ROWEROWE

     Zapraszamy także na pełne atrakcji szlaki turystyczne opracowane i wytyczone przez Stowarzyszenie Agroturystyczne Ziemi Zgierskiej przy współudziale Gminy Zgierz.
 

Agroturystyczny szlak rowerowy 
Długość trasy ok. 33 km, znaki zielone. 
Szlak rozpoczyna się w Ośrodku Sportu i Rekreacji „Malinka” na terenie Zgierza, skręca w stronę Dąbrówki Wielkiej i kieruje się do Rosanowa. Rowerzyści jadąc ul. Długą, po drodze mogą zatrzymać się w gospodarstwie agroturystycznym i skorzystać z możliwości jazdy konnej w stajni Ceduła, stąd wybiega również szlak konny. 
Dalej szlak skręca w ul. Główną w Rosanowie. Pierwsza odnoga szlaku prowadzi do rezerwatu „Ciosny”. Kolejna odnoga szlaku wiedzie ul. Źródlaną do źródeł rzeki Ciosenki. Następną miejscowością na trasie są Ciosny. Na turystów czekają atrakcje w gospodarstwie agroturystycznym: młyn, tartak i łowisko na pierwszym zbiorniku wodnym rzeki Ciosenki. Kolejny punkt to obelisk przy starej szkole w Dzierżąznej. Głaz z pamiątkową tablicą poświęcony jest pamięci dzieci pracujących w czasie okupacji w filii Obozu dla Małoletnich z ul. Przemysłowej w Łodzi. 
Również w Dzierżąznej można odwiedzić kuźnię, przyjrzeć się sprzętom i uczestniczyć w pokazie kucia podków. Dalej szlak rozwidla się, skręcając w lewo. Kolejną odnogą trasy można dojechać do fermy strusi w Swobodzie. 
W pobliżu znajduje się Ośrodek Szkoleniowo – Wypoczynkowy Gminy Zgierz. 
Wracając na szlak w Dzierżąznej po prawej stronie tuż przy drodze do dłuższego postoju zachęca pole biwakowe i łowisko. Nieco dalej trasa mija cmentarz 1914r. Prostą drogą szlak prowadzi do gospodarstwa „Pod akacjami”. Kolejne mijane miejscowości to Kolonia Głowa i Biała. W Białej, w Szkole Podstawowej znajduje się Izba Pamięci Narodowej z pamiątkami jakie zachowały się po obozie dla dzieci w Dzierżąznej. Dalej ul. Kościelna prowadzi do drewnianego kościółka z XVIII wieku. 
Kolejny etap wycieczki to Szczawin, jedna z najstarszych wsi w okolicy. Po drodze do Szczawina, skręcając w wyznaczonym na trasie kierunku, znaleźć można stary, opuszczony cmentarz ewangelicki. Końcowy odcinek szlaku biegnie przez Dąbrówkę Strumiany, gdzie można jeszcze skręcić w lewo do starej cegielni. Przez Dąbrówkę Sowice wraca do ośrodka „Malinka”.

 

 

Łącznikowy agroturystyczny szlak rowerowy 
Długość trasy ok. 9 km, znaki żółte. 
Trasa bierze początek u murów XVIII wiecznego barokowego kościoła i klasztoru ojców franciszkanów w Łagiewnikach. Aby dotrzeć na tereny gminy Zgierz, należy kierować się ul. Przyklasztorze na północ, by przeciąć drogę asfaltową Zgierz – Stryków wysadzaną pięknymi srebrzystymi bukami i wjechać polną drogą na tereny Smardzewa. 
Szlak biegnie częściowo ul. Ogrodową i Leśną, wzdłuż meandrującej rzeki Czerniawki. Wzdłuż trasy przez Smardzew uważni rowerzyści odnajdą galerię rzeźby w kamieniu. Na zboczu skarpy porośniętej lasem widać tajemnicze wejście do podziemnej piwnicy, która dawniej służyła do przechowywania lodu. 
Szlak doprowadza rowerzystów do drogi asfaltowej Zgierz – Szczawin – Biała.
Po skręcie w lewo, rowerzyści dotrą do skrzyżowania z drogą, która prowadzi przez Maciejów i Rozalinów do Dąbrówki Sowice. W pobliżu ośrodka zdrowia żółty łącznikowy szlak dociera do zielonego agroturystycznego szlaku rowerowego. 
Połączone szlaki wprowadzają do Ośrodka Rekreacyjno – Wypoczynkowego „Malinka”.

  

SZLAK KONNY
 

Agroturystyczny szlak konny 
Długość trasy ok. 17 km, znaki czerwone. 
Szlak konny bierze początek w Rosanowie w stajni koni Ceduła. Przebiega wśród pól i lasów przylegających do wsi Ciosny, Dzierżązna, Leonów i Wymokłe. Po drodze jeźdźcy spotykają rozlewisko rzeki Ciosenki, młyn, stawy, obelisk, cmentarz z 1914 r. Odpoczynek i popas zapewnia gospodarstwo agroturystyczne Pod akacjami. Następnie leonowskie lasy doprowadzają jeźdźców do wsi Wymokłe sąsiadującej z Rosanowem.


SZLAKI HISTORYCZNE
 

Pieszy szlak agroturystyczny "Szlakiem Bojowym 28 pułku Strzelców Kaniowskich z Września 1939 r."
Długość trasy 14,6 km. Otwarty 10 września 2006 r. Prowadzi trasą odwrotu 28 pułku Strzelców Kaniowskich w dniach 7-8 września 1939 r. Przebieg: Lućmierz (bar „Pod Kogutem”) – Rosanów – Dąbrówka Wielka – Dąbrówka Strumiany – Jeżewo – Szczawin Mały – las szczawiński – Michałów – Kębliny – Biała.

 
Rowerowy szlak agroturystyczny "Szlakiem Bojowym Kresowej Brygady Kawalerii z Września 1939 r."
Długość trasy 22 km. Otwarty 10 września 2006 r. Prowadzi trasą odwrotu Kresowej Brygady Kawalerii w pierwszych dniach września 1939 r. Przebieg: Ustronie (remiza strażacka) – Grotniki – rez. Dąbrowa Grotnicka – Zimna Woda – rondo w Emilii – Rosanów – Leonów – Kolonia Głowa – Cyprianów – Biała – Szczawin – Michałów – Kębliny.