Baner, przedłużenie naboru na rachmistrzówOficjalny serwis informacyjny

Aktualności dotyczące Narodowego Spisu Powszechnego

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI

Termin przeprowadzenia Spisu:

Od 1 kwietnia 2021 roku rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Dane będą zbierane według stanu na dzień 31 marca 2021 r., godz. 24:00. Trwają już prace organizacyjne i przygotowawcze do przeprowadzenia spisu.

Z dniem 1 lutego 2021 r. rusza nabór kandydatów na rachmistrzów spisowych terenowych.

Spisem objęci zostaną:

• osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami;
  • osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania;
  • mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania oraz zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

Dane zbierane będą następującymi metodami:

• samospisu internetowego,
  • wywiadu bezpośredniego przeprowadzanego przez rachmistrza spisowego,
  • wywiadu telefonicznego przeprowadzanego przez rachmistrza spisowego.

Obowiązkową metodą spisu dla osób fizycznych będzie samospis internetowy.

W Urzędzie Gminy Zgierz zostanie dodatkowo udostępnione stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, gdzie również będzie można dokonać samospisu. Przy wypełnianiu formularza w urzędzie, pomocy będzie udzielać Gminne Biuro Spisowe.

Obowiązek przeprowadzenia samospisu internetowego, nie wyłączy możliwości zebrania danych metodą wywiadu bezpośredniego lub metodą wywiadu telefonicznego przez rachmistrzów spisowych.

Zakres informacji zbieranych w spisie obejmować będzie:

• charakterystykę demograficzną,
  • aktywność ekonomiczną,
  • poziom wykształcenia,
  • niepełnosprawność,
  • migracje wewnętrzne i zagraniczne,
  • charakterystykę etniczno-kulturową,
  • gospodarstwa domowe i rodziny,
  • stan i charakterystykę zasobów mieszkaniowych (mieszkania i budynki).

Na terenie gminy Zgierz pracami spisowymi kieruje Wójt Gminy Zgierz – jako Gminny Komisarz Spisowy, przy pomocy Gminnego Biura Spisowego, utworzonego Zarządzeniem Nr VIII/8/21 Wójta Gminy Zgierz, z dnia 25 stycznia 2021 roku.

Siedziba Gminnego Biura Spisowego znajduje się w Urzędzie Gminy Zgierz, ul. Łęczycka 4, 95-100 Zgierz. Kontakt telefoniczny: 42-716-25-15, wew. 232.

Krajowym aktem prawnym, regulującym kwestie związane z przeprowadzeniem spisu, jest ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U z 2019 r. poz. 1775 z późn. zm.).

Więcej informacji na stronie http://spis.gov.pl