Baner NSP 2021 jak bezpiecznie się spisać
Na  terenie Rzeczypospolitej Polskiej do 30 września 2021 r. przeprowadzany jest spis ludności i mieszkań.

Obowiązkową metodą przekazania danych jest samospis internetowy. Aby spisać się przez Internet należy wejść na stronę GUS spis.gov.pl.

Spisu można również dokonać w dowolnym urzędzie gminy, w tym także w Urzędzie Gminy Zgierz, na przygotowanych do tego celu stanowiskach z komputerami. Spisując się w urzędzie, można także skorzystać z pomocy Gminnego Biura Spisowego.

Respondent ma również możliwość spisać się poprzez infolinię spisową „Spis na żądanie” – dzwoniąc pod nr telefonu: 22 279 99 99.

Z osobami, które nie spiszą się przez Internet, ani przez infolinię, skontaktuje się rachmistrz telefonicznie. Rachmistrzowie telefoniczni będą dzwonić z numerów 22 828 88 88 lub 22 279 99 99.

Rachmistrz dzwoniąc powinien podać swoje imię i nazwisko oraz swój numer identyfikatora. Tożsamość rachmistrza spisowego można zweryfikować przez kontakt z infolinią spisową GUS 22 279 99 99 lub w aplikacji „Sprawdź rachmistrza” na stronie  https://rachmistrz.stat.gov.pl. Jeżeli respondent będzie miał uzasadnione wątpliwości co do wiarygodności i rzetelności kontaktującego się z nim rachmistrza spisowego, powinien zaistniały incydent niezwłocznie zgłosić przez infolinię spisową GUS lub do Gminnego Biura Spisowego.

Z uwagi na panującą sytuację epidemiczną w kraju, decyzją Generalnego Komisarza Spisowego, rachmistrzowie nie będą realizować wywiadów bezpośrednich odwiedzając respondentów w domach, aż do odwołania.

Jeśli dana osoba spisała się przez Internet, czy dzwoniąc na infolinię, czy też została spisana przez innego domownika, albo spisała się w urzędzie, to zrealizowała tym samym swój obowiązek udziału w spisie. Nikt nie ma już wtedy prawa do tej osoby zadzwonić w sprawie spisu.  Tego typu kontakty mogą być próbą wyłudzenia danych.

Jeżeli ktokolwiek zidentyfikuje zdarzenie podszycia się pod jego tożsamość powinien niezwłocznie powiadomić o tym fakcie GUS kontaktując się z infolinią spisową pod numerem 22 279 99 99 (infolinia działa od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00 i jest obsługiwana przez pracowników statystyki publicznej) lub poprzez odpowiedni  formularz na stronie GUS. Po zgłoszeniu zdarzenia, GUS podejmie niezwłocznie odpowiednie kroki w celu weryfikacji informacji i danych.

Więcej informacji na temat spisu można uzyskać na stronach internetowych spis.gov.pl lub gminazgierz.pl oraz w Gminnym Biurze Spisowym.

Z Gminnym Biurem Spisowym można kontaktować się pod numerami telefonów:

1)   w godzinach pracy Urzędu: 42-716-25-15 wew. 232 i 226,
2)   po godzinach pracy urzędu – od poniedziałku do piątku (do godz. 20:00): 609-315-725.