W tym tygodniu odbyła się Narada Techniczno-Gospodarcza dla Nadleśnictwa Grotniki. To drugie spotkanie konsultacyjne poświęcone projektowi planu urządzania lasu na lata 2024-2033, w którym w imieniu Wójt Gminy uczestniczył kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Gminy Zgierz.

To bardzo istotna kwestia dla naszej gminy. Chcemy żyć w otoczeniu pięknych lasów, nie zgadzamy się na szeroko zakrojoną wycinkę. Razem możemy skutecznie doprowadzić do odnowy naszych lasów – podkreśla Wójt Wioleta Głowacka.

Podczas narady uczestnikom przedstawiono uzasadnienie potrzeb gospodarowania zasobami leśnymi.

Przyjęto również kilka rozwiązań, między innymi najważniejsze, o które zabiegali przedstawiciele samorządu i mieszkańcy zainteresowani stanem lasów na terenie gminy Zgierz:

• 35% powierzchni lasów gospodarczych nadleśnictwa uzyska status lasów o podwyższonej funkcji społecznej. Z tych terenów pozyskiwanie drewna ma zostać ograniczone. Lasy sąsiadujące z miejscowością Grotniki zostały w całości zaliczone do lasów o zwiększonej funkcji społecznej
  • na części terenów zmniejszono intensywność planowanych cięć do 20%. Zaplanowane działanie dotyczy górnego piętra drzewostanu
  • wokół leśnych rzek ma zostać zachowany około 25 metrowy pas buforowy, w którym drzewa pozostaną nienaruszone.

Kolejny etap to oficjalne wyłożenie projektu Planu Urządzania Lasu do wglądu i możliwość zgłaszania uwag. Nadleśnictwo poinformowało, że projekt zostanie wyłożony już na początku kwietnia. Gmina Zgierz będzie również aktywnie uczestniczyć w jego kształtowaniu.

Dodatkowe informacje można znaleźć pod linkiem:

Foto: Canva