Urząd Gminy Zgierz informuje, że w okresie wiosenno letnim można spotkać w lesie, w zadrzewieniach, na polach, przy stawach itp. młode dzikie zwierzęta, których nie wolno dotykać ani zabierać ze sobą do domu!
Coraz częściej do Urzędu Gminy napływają sygnały o pozostawionych samotnie młodych sarenkach. Zatroskani o ich losy spacerowicze zwracają się do różnych służb działających na naszym terenie o zaopiekowanie się nimi. Praktycznie wszystkie zgłoszone przypadki znalezienia „porzuconego” młodego zwierzęcia, to fałszywy alarm.
Urząd Gminy Zgierz informuje, że nie należy zbliżać się do takich zwierząt, dotykać ich i pod żadnym pozorem zabierać do domu z miejsca ich bytowania. Pozostawione przez rodziców młode zwierzęta, np. sarny, to nie brak dbałości o potomstwo, ale wręcz przeciwnie – objaw troski o ich byt. Młode zwierzęta nie wydzielają intensywnego zapachu, więc nie wyczuwają ich drapieżniki. Poza tym mało się poruszają i mają maskujące ubarwienie, co zapewnia im ochronę. Ciągła obecność dorosłych zwierząt w pobliżu maluchów zagraża młodym i ściąga uwagę drapieżników. Matka dyskretnie obserwuje młode, a zbliża się do nich tylko na czas karmienia.
Apelujemy, żeby nie dotykać i nie zabierać z lasu młodych zwierząt, bo wyrządzamy im wielką krzywdę. Takie „uratowane” zwierzę w zasadzie nie ma szans na wychowanie wśród ludzi i powrót do naturalnego środowiska.