Święto Zmarłych to szczególny czas pamięci o tych, którzy odeszli. Dziś Wioleta Głowacka Wójt Gminy Zgierz wraz z uczniami Szkoły Podstawowej w Białej złożyła kwiaty i zapaliła znicze na grobie Karola Franke, zasłużonego dla społeczności wsi Dzierżązna mieszkańca, społecznika i działacza oświatowego. Wójt Gminy przybliżyła sylwetkę Karola Franke młodzieży.

Karol Franke urodził się w 1879 r. w Murowańcu. W Dzierżąznej osiadł na stałe w 1914 r., po ślubie z Felicją, córka Feliksa Kurzewskiego – właściciela majątku w Dzierżąznej. W czasie gospodarowania w majątku przyczynił się do jego unowocześnienia. Swoją wiedzę i zapał kierował także na potrzeby mieszkańców wsi. W 1924 r. zorganizował pierwszą, po odzyskaniu niepodległości, szkołę. Z jego inicjatywy powstał budynek szkoły, który istniał do 2014 r. w Ciosnach. Doprowadził w 1917 r. do powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Dzierżąznej, której był pierwszym prezesem. Za osiągnięcia w pracy społecznej otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi, jedno z ważniejszych odznaczeń. Karol Franke zmarł w 1936 r.