Gminny samorząd, na wniosek sołectwa Lorenki, pozyskał środki na realizację projektu integracyjnego dla mieszkańców z tzw. „grantów sołeckich”, pochodzących z budżetu województwa łódzkiego, w formie dotacji celowej, przeznaczonej na dofinansowanie zadań własnych gminy w zakresie realizacji małych projektów lokalnych na terenach wiejskich.

Tuż przed końcem wakacji mieszkańcy Lorenek zorganizowali letni piknik pn.: „Jesteśmy aktywni w naszej wsi – piknik sąsiedzki”, podczas którego nie zabrakło dobrej zabawy i jedzenia. Rodzinne konkursy, występy zespołów Giecznianki i Szczawinianki oraz wspólne grillowanie sprzyjały sąsiedzkiej integracji. Dofinansowanie w wysokości 10 tys. zł zostało przeznaczone na zakup infrastruktury piknikowej, m. in. namiotów oraz ławek i stołów, która będzie służyła mieszkańcom przez wiele następnych sezonów.

Logotyp projektu grantowego "z wami zmieniamy łódzkie" projekt współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego

Podczas pikniku odbyło się także oficjalne otwarcie drogi relacji Lorenki – Władysławów, którą pod koniec lipca oddano do użytku. Proboszcz Parafii pw. Wszystkich Świętych i Świętego Jakuba w Giecznie – ks. Mirosław Wojturski poświęcił drogę, aby bezpiecznie można było z niej korzystać. Do przecięcia wstęgi wspólnie z mieszkańcami stanęli m. in.: Wójt Gminy Zgierz – Wioleta Głowacka, zastępca wójta – Wiesław Olender, członek Zarządu Województwa Łódzkiego – Andrzej Górczyński oraz sołtys Lorenek – Nina Rogalska.

Przypomnijmy, że w ramach zadania pn.: „Przebudowa drogi gminnej Nr 120353E Lorenki – Władysławów, gm. Zgierz” ponad kilometrowy odcinek drogi zyskał nową nawierzchnię asfaltową, utwardzono pobocza po obu stronach drogi, przebudowano istniejące zjazdy i przepusty oraz wykonano oznakowanie. Inwestycja kosztowała nieco ponad milion zł, z czego połowę tej kwoty stanowiło dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych, zaś pozostałą część sfinansował gminny samorząd.

Logotyp Fundusz Dróg Samorządowych

Powitanie gości przez członka Zarządu Województwa Łódzkiego, Wójt Gminy Zgierz, sołtys Lorenek

Uczestnicy pikniku siedzący przy stołach

Uczestnicy pikniku siedzący przy stołach i na ławkach