Ruszyły prace budowlane w ramach projektu pn. “Przebudowa Gminnego Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Dzierżąznej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze.

Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji z siedzibą w Dzierżąznej jest jedyną samorządową instytucją kultury na terenie gminy Zgierz. Powstało w 1988 r. jako Gminny Ośrodek Kultury. Celem GCKSTIR jest prowadzenie działalności kulturalnej, rekreacyjnej i sportowej, rozwijającej i zaspakajającej potrzeby ludności oraz upowszechnienie, ochrona i promocja kultury, sportu, rekreacji i turystyki w kraju i za granicą oraz utrwalenie i rozwijanie zainteresowań kulturowych, sportowych, rekreacyjnych i turystycznych społeczeństwa.

Centrum położone jest w malowniczym zakątku gminy Zgierz w okolicy cieku rzeczki Ciosenka, na ogrodzonej działce o pow. 9,75 ha. W skład Centrum wchodzi dworek, budynek administracyjno-mieszkalny, budynek magazynów i garaży, zadaszona scena plenerowa oraz domki kempingowe. Dworek położony jest w pięknym parku dworskim o powierzchni 3,5 ha, który w 1983 r. został wpisany do rejestru zabytków. Na terenie Centrum znajduje się także plac zabaw dla dzieci. GCKSTiR od lat jest miejscem wypoczynku mieszkańców gminy Zgierz i odwiedzających nas gości oraz terenem, na którym odbywają się imprezy plenerowe takie jak Noc Świętojańska czy Dożynki Gminne skupiające kilka tysięcy osób.

Celem operacji pn. “Przebudowa Gminnego Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Dzierżąznej” jest rozszerzenie oferty rekreacyjnej w oparciu o zasoby lokalne. Zakres zadania inwestycyjnego obejmuje m.in. wykonanie nowych posadzek w części pomieszczeń, częściową wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, osuszenie fundamentów, docieplenie ścian fundamentowych, wykonanie izolacji ścian, zakup i montaż oświetlenia LED oraz nowoczesnego systemu wentylacyjnego.

Planowana data zakończenia realizacji operacji to sierpień 2019 roku.