Loga projektu

W dniu 29 kwietnia 2016 r. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgierzu zakończył rekrutację uczestników do projektu pn. „Aktywność społeczno–zawodowa gwarancją bezpiecznej przyszłości” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2016-2017, Oś priorytetowa – IX Włączenie społeczne, Działanie – IX.1 Aktywna integracja osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, Poddziałanie – IX.1.1 Aktywizacja społeczno–zawodowa osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

Projekt konkursowy współfinansowany ze środków Unii Europejskiej Europejskiego, Europejskiego Funduszu Społecznego, dofinansowany w kwocie 759.796,54 zł, zarejestrowany w Centralnym Systemie Teleinformatycznym pod nr RPLD.09.01.01-10-B024/15.

Zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie, celem rekrutacji było zakwalifikowanie do projektu 32 uczestników (22 kobiety i 10 mężczyzn). Uczestnicy projektu będą realizowali szereg działań aktywizacyjnych i integracyjnych. Warsztaty z psychologiem mają na celu zdobycie przez uczestników projektu umiejętności interpersonalnych. Szkolenie komputerowe, ma przybliżyć i ułatwić obsługę komputera, programów biurowych i pracę z internetem, aby uczestnicy mogli elektronicznie poszukiwać zatrudnienia. 20 uczestników projektu odbędzie również zajęcia grupowe i indywidualne z doradcą zawodowym, dzięki którym sprecyzują swoją dalszą drogę zawodową, określą, jakie kwalifikacje zawodowe powinni zdobyć lub podwyższyć, a także poszerzą warsztat aktywnego poszukiwania pracy, przygotowania dokumentów aplikacyjnych, odbycia rozmowy kwalifikacyjnej z potencjalnym pracodawcą, by uzyskać zatrudnienie dające zadowolenie, satysfakcję i bezpieczeństwo socjalne. 20 uczestników projektu zostanie skierowanych na szkolenia zawodowe, do prac społecznie użytecznych, a następnie do odbycia stażu zawodowego w ramach projektu. 10 osób ukończy kurs prawa jazdy kategorii B. Dwóch uczestników projektu jako osoby uczące się będą miały zapewnione indywidualne zajęcia z logopedą i informatyczne.

Wszyscy uczestnicy projektu odbędą również indywidualne spotkania z prawnikiem w celu pomocy i rozwiązania ich problemów z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, cywilnego, alimentacyjnego, spadkowego czy karnego. Celem tego projektu jest nie tylko zdobycie lub podwyższenie kwalifikacji zawodowych, ale również integracja społeczna mieszkańców gminy Zgierz. W dniu 17 maja 2016 r. wszyscy zakwalifikowani do projektu uczestnicy podpisali deklarację uczestnictwa w projekcie. Uczestników podzielono na trzy dziesięcioosobowe grupy. W dniu 18.05.2016 r. pierwsza grupa uczestników projektu rozpoczęła trening umiejętności interpersonalnych.

Koordynator Projektu

Małgorzata Bibel