O stypendium szkolne mogą ubiegać się uczniowie zamieszkali na terenie gminy Zgierz, bez względu na siedzibę szkoły, znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie.

Kryterium dochodowe uprawniające do przyznania stypendium wynosi 514,00 zł netto na osobę w rodzinie. Dochód liczony jest z miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku tj. sierpień 2017 r. Aby uzyskać stypendium szkolne należy złożyć wniosek wraz z kompletem dokumentów potwierdzających osiągane dochody.

Wnioski o stypendium szkolne wydawane będą od dnia 21 sierpnia 2017 r. w Zgierz GOPS budynek A Urzędu Gminy Zgierz Łęczycka 4, I piętro, pok. 28a.

Stypendium szkolne udzielane jest na cele edukacyjne (podręczniki szkolne, artykuły szkolne i inne pomoce naukowe, odzież i obuwie sportowe, opłaty za zajęcia pozalekcyjne itp.).

Termin przyjmowania wniosków (wraz z kompletem dokumentów) o stypendium szkolne upływa z dniem:

– 15 września 2017 r. dla uczniów szkół podstawowych (klasy gimnazjalne) i średnich,

15 października 2017 r. dla słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych oraz kolegiów pracowników służb społecznych

Dokumenty niezbędne do złożenia wniosku o stypendium szkolne;

• zaświadczenie od pracodawcy o wysokości wynagrodzenia brutto i netto z tytułu zatrudnienia za miesiąc sierpień 2017 r. lub oświadczenie o pozostaniu bez zatrudnienia i nieosiąganiu dochodu,

• odcinek lub decyzja ZUS z 2017 r.(do wglądu) potwierdzająca otrzymywanie renty/emerytury,

• decyzja (do wglądu) o pobieranych świadczeniach rodzinnych,

• decyzja (do wglądu) o korzystaniu z pomocy społecznej w sierpniu 2017 r. w GOPS Zgierz (zasiłek stały i okresowy)

• decyzja do wglądu o pobieraniu środków z Funduszu Alimentacyjnego kopia odpisu wyroku sądowego, przekazy lub przelewy pieniężne dokumentujące faktyczną wysokość otrzymywanych alimentów, w przypadku nieściągalności – zaświadczenie od komornika,

• oświadczenie o zarejestrowaniu w PUP z prawem lub bez prawa do zasiłku,

• nakaz płatniczy za rok 2017 r. o wielkości gospodarstwa rolnego (w ha przeliczeniowych),

• w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą: zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o formie opodatkowania,

Jeżeli działalność gospodarcza opodatkowana jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych – należy przedstawić PIT rozliczeniowy za 2016 r.

Jeżeli działalność gospodarcza opodatkowana jest na zasadach określonych w przepisach o zryczałtowanym podatku dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne na podstawie zaświadczenia wydanego przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego zawierającego informację o formie opodatkowania, dochód ustala się na podstawie oświadczenia o dochodzie i dokumentów potwierdzających opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w ZUS.

Do rozliczenia stypendium szkolnego za okres od września do grudnia 2017 r. dowody zakupu (faktury, rachunki) na cele edukacyjne honorowane będą z datą wystawienia od 1 lipca 2017 r.

Faktury do rozliczenia stypendium szkolnego winny być wystawione na Wnioskodawcę (czyli na rodzica ucznia, opiekuna prawnego ucznia lub pełnoletniego ucznia) z dopisanym imieniem ucznia, dla którego został dokonany zakup w ramach stypendium.

Przy wystawianiu faktur należy zwrócić uwagę na nazewnictwo zakupionych artykułów.

Faktury lub rachunki powinny zawierać:

a) nazwę wystawcy

b) imię i nazwisko wnioskodawcy ( rodzic, prawny opiekun , lub pełnoletni uczeń)

c) imię i nazwisko ucznia, dla którego dokonano zakupu w ramach stypendium szkolnego

d) pełną nazwę produktu podlegającego refundacji – istotne jest, aby obuwie, odzież miały adnotację : obuwie sportowe lub obuwie szkolne, odzież sportowa, odzież szkolna itp.