Uroczystości rozpoczęła Msza Święta, po której mieszkańcy zebrali się przy obelisku i dębach upamiętniających – majora Włodzimierza Chmielowskiego oraz kapitana Czesława Łukomskiego mieszkańców Szczawina, którzy byli ofiarami Zbrodni Katyńskiej. Obydwaj zginęli wiosną 1940 roku, od strzału w tył głowy.
– Naszą powinnością jest dbanie o zachowanie pamięci o ofiarach, ich rodzinach, i wszystkich tych, którzy przez lata walczyli o sprawiedliwość i prawdę historyczną dla kolejnych pokoleń.
To część naszej historii, pamięci i tożsamości. To także część historii całej Europy i świata. To przesłanie dotyczące każdego człowieka
i wszystkich narodów. Zbrodnia Katyńska już zawsze będzie przypominać o groźbie zniewolenia i zniszczenia ludzi
i narodów. O sile kłamstwa. Będzie jednak także świadectwem tego, że ludzie potrafią – nawet w czasach najtrudniejszych – wybrać wolność i obronić prawdę.
Chwała bohaterom! Cześć ich pamięci !! – powiedział podczas obchodów dnia pamięci ofiar zbrodni katyńskiej w Szczawinie Wiesław Olender Zastępca Wójta Gminy Zgierz.
Głos zabrała również Pani Alicja Smolińska reprezentująca rodzinę zamordowanego Majora Włodzimierza Chmielowskiego podkreśliła jak ważna jest pamięć o tej ukrywanej przez wiele lat okrutnej zbrodni.
Przybyli goście oraz mieszkańcy złożyli kwiaty przy obelisku i dębach upamiętniających zamordowanych.
Proboszcz parafii ks. Robert Kuźma odmówił w ich intencji modlitwę.
O oprawę muzyczną zadbała jak zawsze doskonała Orkiestra Dęta działająca przy Gminnym Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Dzierżąznej.
Po części oficjalnej zaproszono na poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Szczawinie oraz OSP Szczawin, mogliśmy także posłuchać występu Szczawinianek w utworach patriotycznych.
Dodatkowo Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Dzierżąznej przy wsparciu Gminy Zgierz przygotowało quiz ekologiczny związany ze zbliżającym się Dniem Ziemi. Uczestnicy odpowiadali na pytania związane z ekologią i odbierali sadzonki roślin ogrodowych.
Dziękujemy wszystkim za przybycie i udział w tym ważnym wydarzeniu.