82 lata temu 20 marca 1942 roku hitlerowcy dokonali najtragiczniejszej zbrodni na mieszkańcach regionu zgierskiego. Tego dnia przywieźli na ówczesny Plac Stodół 100 Polaków, zarówno mężczyzn jak i kobiet, ustawili ich w rzędach i rozstrzelali. Była to akcja zemsty za zastrzelenie 2 gestapowców przez jednego z członków podziemia niepodległościowego.
Ofiary zostały pochowane w zbiorowej mogile na terenie Lasu Lućmierskiego, gdzie dziś podczas drugiej części uroczystości zgromadzeni goście złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku upamiętniającym ofiary. Pierwsza część uroczystości miała miejsce na Placu Stu Straconych w Zgierzu.
Dziś jak i każdego roku 20 marca oddajemy cześć i honor zamordowanym 82 lata temu Polakom –którzy ponieśli największą ofiarę, jaką może ponieść człowiek – własne życie.
Jestem bardzo wdzięczna rodzinom pomordowanych za obecność szczególnie cieszę się z obecności młodzieży, bo to młodszemu pokoleniu powinniśmy przekazywać tę straszną i tragiczną historię, nie po to by uczyć ich nienawiści i wrogości, ale po to by nigdy więcej nienawiść i wrogość do drugiego człowieka nie była przyczyną tak strasznych i nieludzkich wydarzeń. – powiedziała podczas uroczystości Wioleta Głowacka Wójt Gminy Zgierz.
Wszystkim zgromadzonym gościom i mieszkańcom dziękujemy za udział w uroczystościach.