Dzisiaj nie tylko celebrujemy przeszłość, ale również patrzymy w przyszłość – powiedziała, między innymi Dyrektor szkoły w Grotnikach Beata Lipiec, witając zebranych gości na uroczystości inaugurującej obchody Jubileuszu 100-lecia Grotnik i zapraszając na występ przygotowany przez uczniów szkoły, specjalnie na tę okazję.
To Państwo – mieszkańcy Grotnik – jesteście w tych obchodach najważniejsi, bo to Wy kształtujecie wizerunek waszej miejscowość i macie bezpośredni wpływ na jej przyszłość. Przyglądałam się przygotowaniom do dzisiejszych uroczystości. Jestem pod dużym wrażeniem Państwa współpracy, zaangażowania i podejmowanych wspólnie starań, aby obchody Jubileuszu wypadły jak najlepiej. Wszystkim Mieszkańcom Grotnik z okazji wyjątkowego święta życzę, aby byli Państwo dumni z miejsca, w którym żyjecie, jego historii i mieszkańców sławiących dobre imię miejscowości, życzę kolejnych lat rozwoju lokalnej Wspólnoty oraz następnych jubileuszy – podkreśliła podczas uroczystości Wójt Wioleta Głowacka.
W tym dniu zostały uhonorowane osoby oraz stowarzyszenie, które działają od wielu lat na rzecz rozwoju miejscowości i społeczności Grotnik.
Tytuł Przyjaciel Gminy Zgierz przyznała Rada Gminy Zgierz na wniosek Wójt Gminy, a otrzymali je: Pani Bożena Stasiak wieloletnia Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Grotnikach – Ustroniu, Pan Leszek Olczak strażak ochotnik oraz wieloletni Prezes OSP w Ustroniu-Grotnikach oraz Stowarzyszenie Proekologiczne Grotniki – Jedlicze – Ustronie „PINIA”. Statuetki nagrodzonym wręczyli Radni Rady Gminy Zgierz: Kinga Banasik, Wojciech Kaźmierczak i Grzegorz Kieliba.
W uroczystościach w szkole wzięło udział wielu zaproszonych gości, wśród nich Państwo Krystyna i Marek Jungowscy z synem Marcinem Jungowskim, potomkowie pomysłodawców utworzenia na terenie Grotnik miasta-ogrodu i późniejszego rozwoju miejscowości jako letniska, które stało się miejscem wypoczynku dla mieszkańców Łodzi.
Na zakończenie, przy szkole w Grotnikach zostały zasadzone róże, wraz z tabliczkami, które będą pamiątką Jubileuszu i wyjątkowego spotkania w szkole.
Ponadto uczestnicy wysłuchali historii Grotnik przygotowanej przez Marcina Rubachę z Muzeum Miasta Zgierza, obejrzeli wystawę historycznych zdjęć oraz prac poświęconych wydarzeniom, mieszkańcom i historii Trójwsi. Można było również poznać twórców rękodzieła z Grotnik i okolic.
W imieniu organizatorów Kinga Banasik Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Zgierz zaprosiła uczestników i wszystkich mieszkańców Grotnik na kolejne wydarzenia i atrakcje. Będą to między innymi rajdy, wycieczki rowerowe, koncerty, festyny, o których organizatorzy będą informować na bieżąco.
Zachęcamy do śledzenia profilu Grotnik na Facebooku: https://www.facebook.com/Grotniki
Organizatorem tego wyjątkowego wydarzenia był Zespół Szkolno-Przedszkolny w Grotnikach przy wsparciu Urzędu Gminy Zgierz, Stowarzyszeń Pinia i Linda, sołectwa Grotniki oraz zaangażowanych mieszkańców i sympatyków Grotnik.