Świąteczny Koncert i Warsztaty dla Mieszkańców

Niedzielne popołudnie, w gościnnej szkole w Szczawinie okazało się pełne niespodzianek dla Mieszkańców, którzy odpowiedzieli na zaproszenie Wójt Gminy Zgierz i przyszli na świąteczny koncert i warsztaty.

Gości powitali wspólnie Wójt Wioleta Głowacka i Przewodniczący Rady Gminy Zgierz Dariusz Sędzicki.

Cieszę się, że możemy razem spędzić przedświąteczny czas w tak licznym gronie. Życzę Państwu radości i spokoju w nadchodzące święta oraz samych serdecznych spotkań. W zbliżającym się Nowym Rok życzę przede wszystkim życzliwych ludzi wokół siebie, tak, aby wspólnie realizować zaplanowane przedsięwzięcia, z których będziecie Państwo zadowoleni. Najmłodszym życzę, żeby znaleźli pod choinką upragnione prezenty – powiedziała między innymi Wójt.

Kolędy w wykonaniu Jacka Malanowskiego i Anety Kozielskiej, wprowadziły Mieszkańców w świąteczny klimat. Młodą gwiazdą wieczoru był Andrzej Jachowicz. Jego występ z wykonaniem kolęd na akordeonie porwał publiczność do wspólnego śpiewania. Zasłużone i gorące oklaski otrzymały dzieci z Chóru ze szkoły w Szczawinie pod kierownictwem pani Natalii Lesiak.

Wśród uczestników imprezy znaleźli się goście specjalni, którzy składali życzenia mieszkańcom, chętnie włączali się w warsztaty i częstowali przygotowanymi potrawami: Senator RP Marcin Karpiński, Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego Zbigniew Linkowski, Dyrektor NIST Iwona Wieczorek, Radni Gminy Zgierz: Gabriela Skopiak, Marian Jóźwiak, Jacek Stańczyk, Robert Śniecikowski, Benedykt Tomczyk.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty świąteczne. Tam pracowicie spędzali czas najmłodsi, ale i trochę starsi, którzy niczym pomocnicy świętego Mikołaja uwijali się ze świąteczną pracą. Dzieci dekorowały pierniki, które można było zjeść albo zabrać ze sobą do domu. Warsztaty piernikowe przygotowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Jarzębina” z Kaniej Góry. Na stoisku przygotowanym przez Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Dzierżąznej można było własnoręcznie wykonać świąteczny stroik. Do ostatniego chętnego uczestnika działało stoisko Pracowni Twórczy Żar z Jedlicza A, na którym przygotowywano ozdoby świąteczne z filcu. Wszystkie wykonane własnoręcznie prace uczestnicy warsztatów zabierali ze sobą.

Tradycyjne ozdoby świąteczne, ludowe pająki, można było oglądać i podziwiać na zaaranżowanej wystawie. Twórczynią pająków jest pani Magda Świderek z Łagiewnik Nowych. Sięgające historią do przełomu XIX i XX wieku misterne konstrukcje ze słomy i bibuły, które ozdabiały w okresie świąt wiejskie chaty, teraz również przyciągały wzrok odwiedzających.

Pierogi, czerwony barszczyk, ciasta i wiele innych potraw świątecznych degustowali uczestnicy świątecznego spotkania dzięki zaangażowaniu Pań z Kół Gospodyń Wiejskich z Besiekierza, Kęblin i Józefowa „Kuźnia Marzeń” oraz KR KGW „Pod Bocianami” w Ciosnach.

Kiermasz świąteczny przygotowały szkoły z terenu gminy. Wzięły w nim również udział Panie, które zajmują się rękodziełem: Maria Gwarczyk z Rosanowa, Anna Głowacka z Białej, Teresa Włodarek ze Zgierza i Anna Jędrzejczak z Glinnika. Na miejscu można było zakupić wyroby pszczelarskie od Gospodarstwa Pasiecznego „Jeżyk” z Rosanowa oraz ceramiczne upominki z Pracowni Twórczy Żar z Jedlicza A. Wszystkie te stoiska oferowały niepowtarzalne, własnoręcznie i z sercem wykonane cudeńka świąteczne, do ozdobienia domów lub na prezenty dla najbliższych.

Kiedy jedni łasuchowali, a inni rozglądali się za świątecznymi prezentami, przy scenie trwała rodzinna rywalizacja w konkursie na najdłuższy łańcuch choinkowy, a na scenie rozstrzygano konkursy na Najbardziej kreatywne przebranie świąteczne oraz Najpiękniejsze nakrycie stołu wigilijnego. (wyniki konkursów i zdjęcia opublikujemy w kolejnym wpisie).

Atmosferę spotkania można było utrwalić z rodziną lub znajomymi na wspólnym zdjęciu ze świąteczną fotościanką w tle.

Niedzielne popołudnie było pełne pozytywnych emocji, serdecznych rozmów i składanych sobie wzajemnie życzeń. Wesołych Świąt Bożego Narodzenia 2023!

W organizacji wydarzenia wsparli nas: Szkoła Podstawowa im. Króla St. Batorego w Szczawinie; Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji z/s w Dzierżąznej; OSP Szczawin; Bartłomiej Kurowski; Firma Igrama hale namiotowe i namioty z Jeżewa; kwiaciarnia Milena ze Zgierza.

Warsztaty świąteczne prowadzili: Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji z/s w Dzierżąznej – warsztaty stroików świątecznych; KGW Jarzębina z Kaniej Góry – warsztaty zdobienia pierników; Pracownia Twórczy Żar z Jedlicza A – warsztaty ozdób choinkowych z filcu.

Na poczęstunek zaprosiły: KGW Besiekierz; KGW Józefów „ Kuźnia Marzeń”; KGW Kębliny; KR KGW „Pod Bocianami” w Ciosnach.

Partnerem wydarzenia było województwo łódzkie.