Z dużym odzewem społecznym spotkały się konsultacje Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Grotniki na lata 2024-2033. Temat lasów i gospodarki leśnej wzbudził zainteresowanie wśród licznej grupy miłośników drzew, lasów i przyrody. W spotkaniu wzięli  również udział przedstawiciele naszego samorządu. Pierwsze konsultacje odbyły się 22 listopada br.

Ze strony Lasów Państwowych w spotkaniu uczestniczyli leśnicy Nadleśnictwa Grotniki, przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, odpowiedzialni za pracę nad PULem oraz ekspert z Biura Urządzeń Lasów i Geodezji Leśnej.

Liczną grupę stanowili reprezentanci mieszkańców regionu, przedstawiciele stowarzyszeń, organizacji pozarządowych, delegacje lokalnych społeczności.

Z duża determinacją strona społeczna zgłaszała uwagi do Planu. Znalazły się wśród nich takie postulaty jak: zaniechanie pozyskania drzew w dolinach rzek, modyfikacja wyrębów wokół lasów, a przede wszystkim wytyczenie i przygotowanie stref o zwiększonej funkcji społecznej.  Postulaty były przeciwwagą do obecnej, realizowanej przez Lasy Państwowe gospodarki leśnej.

– Teren gminy Zgierz w 30% pokrywają lasy. Dla mieszkańców naszej gminy to miejsca szczególnie pożądane ze względów przyrodniczych i społecznych. To są argumenty dla których będziemy aktywnie uczestniczyć przy opracowaniu dokumentacji Planu Urządzania Lasu – podkreśla Wójt Wioleta Głowacka.

Kolejne konsultacje społeczne do Projektu Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Grotniki odbędą się w pierwszym kwartale 2024 r. Będą mogły wziąć w nich udział oraz zgłosić uwagi i wnioski wszystkie zainteresowane osoby.

Dodatkowe informacje można znaleźć pod linkiem:

Foto: D.Redlicki – Las grotnicki jesienią