Jeśli wyborca musi wyjechać, a chce wziąć udział w głosowaniu, może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Dzięki zaświadczeniu można zagłosować w dowolnym obwodzie głosowania na terenie kraju i za granicą. Zaświadczenie o prawie do głosowania można odebrać osobiście albo przez upoważnioną na piśmie osobę. W upoważnieniu wskazuje się imię (imiona) i nazwisko oraz nr PESEL wyborcy oraz pełnomocnika.

Zaświadczenia o prawie do głosowania wydawane są od dnia 1 września (piątek) do dnia 12 października (czwartek) 2023 r. w dowolnym urzędzie gminy na terenie Polski.

Aby otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania:

• przygotuj dokument tożsamości – na przykład dowód osobisty, e-dowód lub paszport;
  • wypełnij wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania.

Wyborcy, którzy uzyskają zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu są skreślani ze spisu wyborców, nie są ujęci w żadnym spisie wyborców. Zostaną wpisani na listę wyborców w dniu głosowania, w obwodzie głosowania, który wybiorą, kiedy przedstawią zaświadczenie o prawie do głosowania.

Należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie utracić zaświadczenia o prawie do głosowania. W przypadku jego utraty, niezależnie od przyczyn, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia. Tym samym nie będzie możliwe wzięcie udziału w głosowaniu również w obwodzie właściwym dla miejsca stałego pobytu, ponieważ wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania jest skreślany z spisu wyborców, w którym został ujęty.

Wyborca oprócz zaświadczenia o prawie do głosowania może również zawnioskować o zmianę miejsca głosowania

Wniosek o zmianę miejsca głosowania, może zostać złożony na piśmie utrwalonym w postaci papierowej, opatrzonym własnoręcznym podpisem do urzędu gminy właściwego ze względu na adres przebywania w dniu wyborów; lub elektronicznej, opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw informatyzacji.

Złożenie wniosku o zmianę miejsca głosowania skutkuje ujęciem wyborcy w spisie wyborców w obwodzie głosowania właściwym dla adresu przebywania i skreśleniem ze spisu wyborców w stałym obwodzie głosowania właściwym dla adresu zameldowania na pobyt stały lub adresu stałego zamieszkania.

Wniosek o zmianę miejsca głosowania można składać od dnia 1 września (piątek) do dnia 12 października (czwartek) 2023 r. w Urzędzie Gminy Zgierz – ul. Łęczycka 4 (pok.26) w godzinach pracy urzędu.

Do pobrania:

Wniosek o zmianę miejsca głosowania

Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania