Dzisiaj odbył się XXV Bieg Jednorożca o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Zgierz w Gminnym Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Dzierżąznej. Bieg przygotowały Panie Marta Marszałek-Suska nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Besiekierzu Rudnym, Pani Sara Rosiak nauczyciel ze Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Dąbrówce Wielkiej oraz gmina Zgierz. Bieg Jednorożca upamiętnia przyjęcie przez Radę Gminy Zgierz barw i herbu z jednorożcem.
– W tym roku obchodzimy również 80. rocznicę utworzenia obozu dla dzieci z ulicy Przemysłowej w Łodzi, którego filia znajdowała się w Dzierżąznej, co roku składamy kwiaty przy obelisku upamiętniającym niewolniczą pracę dzieci tutaj w folwarku w Dzierżąznej podczas wojny – podkreślił Radny Piotr Wężyk witając uczestników biegu. Delegacja młodzieży ze szkół gminy Zgierz wraz z Radnym Piotrem Wężykiem, Bożeną Frank Kierownikiem Referatu Edukacji i Spraw Społecznych i Krzysztofem Wołowskim, nauczycielem historii ze szkoły w Szczawinie, złożyła kwiaty pod pomnikiem w Dzierżąznej. – Mam nadzieję, że idąc w Waszą dalszą drogę zabierzecie pamięć o dzieciach z obozu ze sobą – podkreślił Krzysztof Wołowski, który przybliżył młodzieży historię i warunki w jakich przebywały więzione dzieci.
W tym roku w Biegu Jednorożca wystartowało 6 drużyn ze szkół w Besiekierzu Rudnym, Giecznie, Dąbrówce Wielkiej, Szczawinie, Słowiku i Grotnikach. Każdą ze szkół reprezentowała drużyna składająca się z 5 chłopców i 5 dziewcząt z roczników 2008 – 2012.
Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Zgierz w XXV Biegu Jednorożca wywalczyła drużyna ze szkoły w Słowiku.
Wszystkim nauczycielom dziękujemy za przygotowanie dzieci do biegu.
Wyniki biegu:
I miejsce szkoła w Słowiku