W tym tygodniu w warsztatach poświęconych emocjom wzięli udział uczniowie IV i V klas wszystkich szkół z terenu gminy Zgierz.
Zajęcia warsztatowe z dziećmi i młodzieżą miały pomóc w zrozumieniu i nazywaniu różnych nastrojów, aby dzieci mogły z łatwością sygnalizować dorosłym nieprzyjemne odczucia, które mogą między innymi prowadzić do depresji. Podczas zajęć młodzież wspólnie z prowadzącym warsztaty wskazywała emocje, nad którymi należy mieć kontrolę oraz przykłady jak można samodzielnie zapanować nad narastającym napięciem emocjonalnym, strachem i lękami.
Depresja dzieci i młodzieży to szczególnie delikatny i ważny temat. Dlatego tak istotne jest każde możliwe wsparcie, jakie możemy tym młodym ludziom zaoferować, aby jak najwcześniej uczyły się rozpoznawać negatywne emocje i wiedziały jak sobie z nimi radzić lub prosić o pomoc, kiedy czują, że sytuacja ich przerasta – podkreśliła Wioleta Głowacka Wójt Gminy Zgierz.
Drugim nie mniej ważnym tematem poruszonym podczas spotkań były uzależnienia od alkoholu i środków psychoaktywnych i związane z tym zachowania ryzykowne wśród dzieci i młodzieży.
Wszyscy musimy mieć świadomość, że żyjemy w czasach niepewności, trudności i lęku, tym bardziej jeśli zauważamy w swoim otoczeniu kogoś, kto potrzebuje wsparcia, trzeba szybko reagować!
Warsztaty zostały sfinansowane z budżetu Gminy Zgierz w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii.
Foto: szkoły