Elbert Humbart psycholog napisał kiedyś, że „Istnieje coś bardziej niespotykanego, coś o wiele lepszego niż zdolności. Jest to zdolność rozpoznawania zdolności”. Aby zatem wiedzieć jak rozpoznać takiego zdolnego ucznia, jak rozwijać jego twórczy potencjał i prawidłowo go wspierać Dyrektorzy z gminnych placówek oświatowych z inicjatywy Wiolety Głowackiej Wójt Gminy uczestniczyli w szkoleniu sfinansowanym ze środków budżetu gminy. Szkolenie przeprowadził Niepubliczny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli z akredytacją Kuratora Oświaty.
Szkolenie zorganizowane będzie także dla całej „gminnej” kadry pedagogicznej we wszystkich szkołach, nie tylko z pracy z uczniem zdolnym , ale również z uczniem trudnym, wymagającym specjalnych potrzeb edukacyjnych.