W niedzielę 20 marca w Lesie Lućmierskim, odbyły się uroczystości upamiętniające 80 rocznicę zbrodni zgierskiej, dokonanej w 1942 roku na ówczesnym placu Stodół w Zgierzu. Ofiary – 100 straconych Polaków pochowano w Lesie Lućmierskim. Podczas tegorocznych uroczystości Arcybiskup Metropolita Łódzki Grzegorz Ryś poświęcił nowy krzyż i tablice z nazwiskami ofiar. Delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Orkiestra Dęta działająca przy Gminnym Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Dzierżąznej odegrała hymn i kilka patriotycznych utworów.
-„Dzisiaj oddajemy cześć i honor zamordowanym 80 lat temu Polakom, zwykłym cywilom. Naszym obowiązkiem jest przekazywanie historii kolejnym pokoleniom. Musimy dbać o wolność i demokrację, by nigdy już takie wydarzenia nie dotknęły nas ponownie. Dziękuje wszystkim za udział w uroczystościach, szczególnie rodzinom pomordowanych” – powiedziała Wioleta Głowacka Wójt Gminy Zgierz.