„Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona.” – powiedział kiedyś Albert Einstein.

Gdyby nie wyobraźnia, nie byłoby wielu rzeczy, które nas otaczają – mówiła dziś do uczniów klasy I szkoły w Słowiku p. Elżbieta Gorzka-Kmieć, pisarka, reżyserka i autorka scenariuszy teatralnych.

Pierwszoklasiści uczestniczyli w warsztatach i zabawach twórczych nawiązujących do treści książek napisanych przez p. Elżbietę Gorzką – Kmieć. Pod kierunkiem Autorki ćwiczyli wyobraźnię, tworząc rymowanki, ilustracje do usłyszanych tekstów, projektowali kostiumy i postacie nawiązujące do recytowanych wierszy.

Warsztaty zostały zorganizowane z inicjatywy Wiolety Głowackiej Wójt Gminy Zgierz. – Mamy nadzieję, że te zajęcia, poprowadzone przez p. Elżbietę Gorzką – Kmieć, która jest specjalistą od dziecięcej wyobraźni, rozbudzą naturalną kreatywność najmłodszych uczniów. Być może staną się okazją do odkrycia indywidualnych uzdolnień i nowych pasji. Również zintegrują dzieci po długim czasie nieobecności w szkole – powiedziała Wioleta Głowacka Wójt Gminy.

Pani Elżbieta Gorzka – Kmieć pisze książki dla dzieci, między innymi „Eko zmartwienia pingwina Tolusia”, „W co się bawić? Inspiracje do zabawy słowem i kostiumem”, „Każdy wie, że trzy głowy to nie dwie”. Jest autorką wielu scenariuszy teatralnych i scenariuszy do lekcji teatralnych. Od 30 lat zajmuje się teatrem dziecięcym,  jest reżyserem teatralnym z bogatym doświadczeniem i dorobkiem zawodowym, jurorem na ogólnopolskich festiwalach teatralnych, instruktorem warsztatów szkoleniowych dla nauczycieli oraz instruktorem warsztatów teatralnych dla dzieci i młodzieży. Wielokrotnie nagradzana, między innymi przez Ministra Edukacji Narodowej, Łódzkiego Kuratora Oświaty oraz odznaczona  odznaką  honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużona dla Kultury Polskiej”. Założycielka i instruktor Teatrzyku „Śmiechotek” w szkole w Szczawinie – zdobywczyni trzech złotych masek w prestiżowym konkursie teatralnym „Forum Teatrów Dziecięcych” w Poznaniu.

Warsztaty z p. Elżbietą Gorzką – Kmieć potrwają przez dwa dni. W spotkaniach w GCKSTiR z/s w Dzierżąznej wezmą udział uczniowie ze Szkół Podstawowych w Białej, Giecznie, Słowiku i Besiekierzu Rudnym. Warsztaty są realizowane w ramach środków finansowych Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.