Istniejące linie 220 kV Zgierz – Adamów oraz  Janów – Zgierz zlokalizowane są na terenie 2 województw oraz przebiegają przez teren 4 powiatów i 12 gmin.

Linia 220 kV Zgierz – Adamów przebiega przez teren województwa łódzkiego i wielkopolskiego, przez powiaty: zgierski, poddębicki i turecki, oraz przez gminy: Zgierz, Parzęczew, Dalików, Wartkowice, Poddębice, Uniejów, Przykona, Brudzew, Turek i m. Turek.

Modernizowany odcinek linii 220 kV Janów – Zgierz zlokalizowany jest na terenie województwa łódzkiego, w powiatach miasto Łódź oraz zgierskim, w gminach m. Łódź, m. Zgierz i gm. Zgierz.

Długość linii 220 kV Zgierz – Adamów na odcinku jednotorowym wynosi ok. 69,3 km, a na odcinku dwutorowym, wspólnym z linią 220 kV Janów – Zgierz, wynosi ok. 8,7 km.

ZNACZENIE INWESTYCJI

Linia 220 kV Janów – Zgierz – Adamów powstała w 1955 r. Kilka lat później wybudowano wprowadzenie do stacji Adamów, a w 1997 r. wprowadzenie do stacji Zgierz. Mimo bieżącej konserwacji i remontów, niektóre elementy linii kwalifikują się do wymiany. Pierwszy etap prac modernizacyjnych, obejmujący podobny zakres, prowadzony był w latach 2018–2020.

INWESTYCJA CELU PUBLICZNEGO

Modernizacja linii jest inwestycją celu publicznego, czyli działaniem na rzecz dobra wspólnego. Linia służy
wszystkim odbiorcom energii elektrycznej, do których prąd przesyłany jest za jej pośrednictwem. Dzięki modernizacji zwiększy się bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej do miejscowości znajdujących się w sąsiedztwie linii.

ZAKRES INWESTYCJI I PRZEBIEG PRAC

W ramach prowadzonej modernizacji, na linii 220 kV Janów – Zgierz – Adamów wymienione zostaną przewody odgromowe i fazowe. Przewód odgromowy rozwieszony jest pomiędzy wierzchołkami słupów na całej długości linii. Zabezpiecza on linię przed wyładowaniami atmosferycznymi w trakcie burzy. Przewód fazowy znajduje się pod napięciem fazowym i służy do przesyłania energii elektrycznej. Istniejące przewody zostaną zdjęte, a na ich miejsce zawieszone zostaną nowe, odpowiadające obecnym standardom technicznym.

Dodatkowo wykonawca wymieni trzynaście słupów na nowe. Wymieniane słupy zostaną zdemontowane, a w ich miejscu powstaną nowe konstrukcje. Kątowniki wykorzystywane do budowy  będą dostarczane na miejsce budowy. Lokalizacja słupów nie ulegnie zmianie.

Podczas wymiany przewodów odgromowych i fazowych, wejście na działki zostanie ograniczone do niezbędnego minimum, ponieważ nowe przewody zostaną wciągnięte na słupy przy pomocy starych, zdejmowanych przewodów.

Inwestycja zostanie zrealizowana do września 2023 roku.

INWESTOR

altPolskie Sieci Elektroenergetyczne SA (PSE) są spółką Skarbu Państwa o szczególnym znaczeniu dla polskiej gospodarki. Jej zakres odpowiedzialności określono w ustawie Prawo energetyczne. Zadaniem PSE jako operatora systemu przesyłowego (OSP) jest przesyłanie energii elektrycznej siecią przesyłową do wszystkich regionów kraju. PSE są odpowiedzialne za wykonywanie szeregu obowiązków związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa pracy polskiego systemu elektroenergetycznego, rozwojem sieci przesyłowej i połączeń transgranicznych z systemami sąsiednich państw. Spółka jest właścicielem ok. 15 316 kilometrów linii oraz 109 stacji elektroenergetycznych najwyższych napięć.

Modernizacja linii 220 kV Janów – Zgierz – Adamów