Rozpoczynają się konsultacje dotyczące projektu ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych. Przedstawiciele Strażaków z terenu gminy Zgierz spotkali się z Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Zgierzu – mł. bryg. Adamem Antczakiem i st. kpt. mgr inż. Michałem Mirowskim. W spotkaniu uczestniczyła Wioleta Głowacka Wójt Gminy Zgierz.

Podczas spotkania zostały przedstawione najważniejsze założenia i cele ustawy, rozmawiano o niejasnościach, a Strażacy mogli zgłaszać swoje propozycje. Było to pierwsze spotkanie z cyklu stu takich spotkań z druhami Ochotniczych Straży Pożarnych z poszczególnych gmin Województwa Łódzkiego.

Istotą ustawy jest podniesienie statusu prawnego jednostek OSP i wzmocnienie ich funkcjonowania w gminie. OSP są stowarzyszeniami, ale jednocześnie są jednostkami ochrony przeciwpożarowej wyposażonymi w specjalistyczny sprzęt. W tej chwili OSP wykonują zadania z zakresu ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej na poziomie zbliżonym do jednostek Państwowej Straży Pożarnej.

W Gminie Zgierz jest 11 straży OSP. Pięć jednostek włączonych jest do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Są to jednostki w Białej, Dzierżąznej, Kaniej Górze, Skotnikach i Ustroniu – Grotnikach.

Konsultacje ustawy zostały zaplanowane do połowy czerwca br. Jest to czas, aby zapoznać się z tekstem dokumentu i zgłosić uwagi. Tekst ustawy można znaleźć na stronie https://www.gov.pl/web/kppsp-zgierz/projekt-ustawy-o-ochotniczej-strazy-pozarnej–informacje-wyjasnienia

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP