W Radzie Gminy Zgierz, mamy 15 radnych, pośród licznej reprezentacji mężczyzn są 3 kobiety, w tym Wiceprzewodnicząca Rady. Kobiety mają przewagę liczebną w Sołectwach. Na 40 sołectw 23 kobiety są Sołtyskami.

Gminą kieruje Kobieta Wójt, jako jedyna w powiecie zgierskim. Nad pracami urzędu czuwa Pani Sekretarz, a piecze nad finansami trzyma również Skarbniczka, za kulturę odpowiada Dyrektorka GCKSTiR w Dzierżąznej. W samym urzędzie, pośród 71 osób, pracuje 57 Pań, w tym 7 Kierowniczek. W Gminie Zgierz mieszka 7129 Pań i 6841 Mężczyzn.

Według informacji miesięcznika Wspólnota, Gmina Zgierz jest na 149. miejscu w rankingu gmin wiejskich (na 1530 gmin wiejskich), z tzw. wskaźnikiem feminizacji – 60 (wójtem gminy jest kobieta i w radzie gminy są również kobiety, choć w tej kadencji jedynie 3) . Dla porównania Gmina Dmosin, również z województwa łódzkiego, ma reprezentację kobiet w samorządzie na poziomie 86,7. Drogie Panie jest o co walczyć 😉

W Polsce tylko dwa powiaty i osiemnaście gmin wiejskich nie ma reprezentacji kobiet w samorządzie. (Na podstawie informacji miesięcznika WspólnotaRankingi i raporty w samorządach Ranking: siła kobiet w samorządzie” 2019 r.)

kobieta na polu w słonecznikach