Problem nielegalnych wysypisk śmieci, które zagrażają środowisku, zwierzętom, a także są uciążliwe dla mieszkańców, chociażby poprzez brzydki zapach i nieestetyczny wygląd, dotyczy nie tylko naszej gminy. Niemal codziennie dowiadujemy się o mniejszych lub większych ilościach odpadów porzuconych w lasach, w przydrożnych rowach, czy na niezamieszkałych terenach. Każda tego typu informacja jest weryfikowana, a następnie podejmowane są odpowiednie kroki prawne, zmierzające do ustalenia „właściciela” śmieci i ich uprzątnięcia.
Aby skuteczniej walczyć ze śmieciarzami, w listopadzie br. gmina Zgierz zakupiła i zamontowała na naszym terenie fotopułapki, które mają pomóc w wykrywaniu sprawców nielegalnego wyrzucania śmieci. Miejscowości, w których zostały one zainstalowane są oznakowane specjalnymi tabliczkami informacyjnymi.
Fotopułapki są skutecznym narzędziem w wykrywaniu sprawców nielegalnego wyrzucania śmieci, o czym informują nas policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu. Dzięki zapisowi z takich urządzeń, udało się wykryć i ukarać kilkudziesięciu śmieciarzy. Dlatego władze gminy Zgierz również zdecydowały się na zamontowanie fotopułapek. – Dzięki takim urządzeniom zainstalowanym m. in. przez Nadleśnictwo Grotniki, ościenne gminy czy prywatne podmioty, udało się ustalić wielu sprawców nielegalnego wyrzucania śmieci. Sołeckie fotopułapki zainstalowane przez mieszkańców w miejscowości Biała, przyczyniły się do zmniejszenia ilości wyrzucanych odpadów, o czym mieliśmy okazję przekonać się podczas tegorocznej akcji sprzątania sołectwa. Liczę, że fotopułapki zainstalowane na terenie gminy Zgierz okażą się równie skuteczne – mówi Wójt Gminy Zgierz – Wioleta Głowacka.

Śmieciom mówimy STOP!, Uwaga teren/obiekt monitorowany, zakaz wyrzucania śmieci