MIESZKAŃCY GMINY ZGIERZ
– UŻYTKOWNICY GOSPODARSTW ROLNYCH

Przypominamy, że od 1 września 2020 r., na terytorium całego kraju, trwa powszechny spis rolny. Dane zbierane są według stanu na dzień 30 czerwca 2020 r.

Obowiązkową formą spisu jest samospis internetowy.

Użytkownik gospodarstwa rolnego może spisać się samodzielnie przez Internet, nie wychodząc z domu, przy wykorzystaniu aplikacji dostępnej na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego lub też dzwoniąc na infolinię spisową GUS.

W przypadku, gdy rolnik nie ma dostępu do Internetu lub potrzebuje pomocy w dokonaniu spisu, może zgłosić się do Urzędu Gminy Zgierz – do Biura  Obsługi Klienta, dzwoniąc wcześniej aby umówić termin wizyty.

Aby zachęcić Państwa do spisania gospodarstw przez Internet, Urząd Statystyczny w Łodzi przygotował dla Państwa szereg upominków.

Żeby wziąć udział w akcji, należy spisać gospodarstwo przez Internet i przesłać informację o tym fakcie do Urzędu Statystycznego, wpisując w temacie hasło „SAMOSPIS W ZGIERZU”. Szczegółów akcji należy szukać na stronie internetowej Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Jeżeli jednak rolnik nie skorzysta z żadnej z metod samospisu, zadzwoni do niego rachmistrz telefoniczny lub odwiedzi rachmistrz terenowy, jeżeli sytuacja epidemiczna w kraju na to pozwoli.

WAŻNA INFORMACJA

Zgodnie z decyzją Zastępcy Generalnego Komisarza Spisowego od 10 października br. istnieje  możliwość  przeprowadzania spisu rolnego przez rachmistrzów w formie wywiadów bezpośrednich z respondentami. Spis tą metodą będzie realizowany przy zachowaniu  wszystkich zaleceń sanitarnych.

O metodzie przeprowadzenia wywiadu (przez telefon lub bezpośrednio u respondenta) decydować będzie każdorazowo Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Spisowego w porozumieniu z rachmistrzem spisowym.

Jeżeli respondent ze względu na sytuację epidemiczną wyrazi obawę przed bezpośrednim kontaktem, w takim przypadku spis będzie mógł być zrealizowany w formie wywiadu telefonicznego. Taką samą metodą będzie realizowany spis w przypadku pozyskania przez rachmistrza informacji, że użytkownik gospodarstwa rolnego objęty został kwarantanną lub izolacją domową.

Drodzy rolnicy, udział w spisie rolnym jest obowiązkowy, a użytkownicy gospodarstw rolnych są zobowiązani do udzielania dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi.

Przypominam, że dane rolników są prawnie chronione.

Rolnicy, spiszcie się jak na rolników przystało.