Termin spisu:

spis rolny na terenie Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzony zostanie w terminie od 1 września do 30 listopada 2020 r. Dane zbierane są według stanu na dzień 1 czerwca 2020 r.

Podmioty objęte spisem:

spis rolny przeprowadzony zostanie w gospodarstwach indywidualnych i w gospodarstwach rolnych osób prawnych oraz jednostkach organizacyjnych niemających osobowości prawnej metodą obserwacji pełnej

Planowane metody zbierania danych:

• samospis internetowy (CAWI) – przeprowadzany za pośrednictwem interaktywnej aplikacji formularzowej dostępnej na stronie internetowej GUS od 1 września do 30 listopada 2020 r.
  • wywiad telefoniczny (CATI) – przeprowadzany przez rachmistrza telefonicznego z  wykorzystaniem zainstalowanego na komputerze oprogramowania dedykowanego do przeprowadzenia spisu rolnego, w terminie od 16 września do 30 listopada 2020 r.
  • wywiad bezpośredni (CAPI) – przeprowadzany przez rachmistrza terenowego z wykorzystaniem urządzenia mobilnego wyposażonego w oprogramowanie dedykowane do przeprowadzenia spisu rolnego, w terminie od 1 października do 30 listopada 2020 r. Metoda CAPI będzie możliwa jeżeli w kraju nie będzie silnych zaleceń ograniczania kontaktów bezpośrednich.

Dla osób, które potrzebować będą pomocy podczas spisywania się metodą CAWI lub którym nie uda się wypełnić formularza internetowego, zostanie uruchomiona infolinia, umożliwiająca telefoniczne dokonanie samospisu poprzez kanał „spisz się przez telefon”. Rachmistrze telefoniczni obsługujący linię „Spisz się przez telefon” są dostępni siedem dni w tygodniu w godzinach 8.00 – 20.00.

Spośród użytkowników gospodarstw rolnych z województwa łódzkiego, które dokonają samospisu i zgłoszą się do organizowanej akcji, 50 pierwszych gospodarstw otrzyma prezent – niespodziankę (szczegóły na http://lodz.stat.gov.pl/rolneupominki).

Samospisu będzie również można dokonać w siedzibie Urzędu Gminy Zgierz, gdzie, w odrębnym pomieszczeniu, przygotowane już zostało bezpłatne stanowisko komputerowe.

Osoby zainteresowane skorzystaniem z tej metody spisu, będą mogły zgłaszać się do Gminnego Biura Spisowego w Urzędzie Gminy Zgierz, najlepiej po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się pod nr 42 714 28 34. Respondenci, przy wypełnianiu formularza na stronie internetowej, będą mogli skorzystać z pomocy Gminnego Biura Spisowego.

Zakres zbieranych danych:

Podczas spisu rolnego będą zbierane dane dotyczące m.in.:

• osoby kierującej gospodarstwem rolnym,
  • położenia gospodarstwa na obszarach o ograniczeniach naturalnych,
  • osobowości prawnej,
  • typu własności użytków rolnych,
  • produkcji ekologicznej,
  • rodzaju użytkowanych gruntów,
  • powierzchni zasiewów według upraw,
  • powierzchni nawadnianej,
  • zużycia nawozów mineralnych i organicznych,
  • pogłowia zwierząt gospodarskich według grup wiekowo-użytkowych,
  • rodzaju budynków gospodarskich,
  • wkładu pracy w gospodarstwo rolne użytkownika i członków jego gospodarstwa domowego oraz pracowników najemnych.

Sposób rozpoznania rachmistrza spisowego:

• rachmistrz terenowy, przy wykonywaniu czynności w ramach bezpośredniego wywiadu z użytkownikiem gospodarstwa rolnego, posługiwać się będzie umieszczonym na widocznym miejscu identyfikatorem, zawierającym:
    • imię i nazwisko oraz zdjęcie tego rachmistrza terenowego,
    • numer identyfikatora,
    • nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego,
    • określenie terenu gminy, na którym jest upoważniony do przeprowadzania bezpośredniego wywiadu,
    • pieczęć wojewódzkiego biura spisowego,
    • podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,
    • okres na jaki identyfikator został wystawiony;
  • użytkownik gospodarstwa rolnego przed przeprowadzeniem przez rachmistrza spisowego wywiadu telefonicznego lub bezpośredniego wywiadu, może zweryfikować tożsamość tego rachmistrza przez kontakt telefoniczny z Gminnym Biurem Spisowym – pod nr 42 716 25 15, wew. 232, 304 (dotyczy rachmistrzów terenowych) lub poprzez kontakt z infolinią spisową GUS:  22 279 99 99 (dotyczy rachmistrzów terenowych i telefonicznych);
  • na terenie gminy Zgierz, spis w formie wywiadu bezpośredniego, będzie przeprowadzać 3 rachmistrzów spisowych.

Więcej informacji na temat spisu można uzyskać na stronie internetowej https://spisrolny.gov.pl/ lub dzwoniąc na infolinię GUS: 22 279 99 99.