Każdego dnia na portalach społecznościowych pojawiają się informacje o śmieciach porzuconych przy drodze, na prywatnych działkach czy w lasach. Na terenie naszej gminy jest to także powszechny problem. Każdego miesiąca do naszego urzędu wpływają zawiadomienia o nielegalnych wysypiskach śmieci, które zagrażają środowisku, zwierzętom, a także są uciążliwe dla mieszkańców, chociażby poprzez brzydki zapach i nieestetyczny wygląd. Każda tego typu informacja jest szybko weryfikowana, a następnie podejmowane są odpowiednie kroki prawne, zmierzające do ustalenia „właściciela” śmieci i ich uprzątnięcia.

Równie poważną skalę problemu obserwują służby leśne, bo tam najwięcej jest wyrzucanych odpadów, począwszy od pojedynczych śmieci, zostawionych przez spacerowiczów, a skończywszy na całych przyczepach poremontowych odpadów. – Tylko w ubiegłym roku Nadleśnictwo Grotniki wydało 120 tys. zł na uprzątanie śmieci zalegających w lasach – informuje zastępca nadleśniczego Janusz Witkowski. – Kwota ta pozwoliłaby np. na zasadzenie 20 hektarów lasu.

Środki wydawane na sprzątanie odpadów można by było przeznaczyć na inwestycje dla mieszkańców! Dlatego władze gminy Zgierz zdecydowały, że jeszcze w tym roku zostaną zamontowane fotopułapki. – Dzięki takim urządzeniom zainstalowanym przez Nadleśnictwo Grotniki, udało się ustalić kilkudziesięciu sprawców nielegalnego wyrzucania śmieci w lasach, dlatego liczymy, że fotopułapki również sprawdzą się na terenie naszej gminny, a co za tym idzie zmniejszy się ilość nielegalnie wyrzucanych odpadów, które później będziemy musieli sprzątać – mówi Wójt Gminy Zgierz – Wioleta Głowacka.

Właścicielom nieruchomości na terenie gminy Zgierz (zamieszkałych całorocznie lub sezonowo), przypominamy o obowiązku składania deklaracji na odbiór odpadów. Osoby te mogą, poza harmonogramem odbioru odpadów, indywidualnie i bezpłatnie oddać odpady do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Zgierzu, ul. Barlickiego 3, czynnego od poniedziałku do piątku w godz. 6.00 – 15.00, w soboty w godz. 6.00 – 13.00, za wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy.

Więcej informacji na temat zasad gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie Zgierz: http://bip.gminazgierz.pl/m,1589,zasady-gospodarowania-odpadami-w-gminie.html