Trwają wakacje i często czas wolny od codziennych obowiązków spędzamy w sieci, przed ekranami swoich smartfonów, tabletów czy komputerów. Owszem z dobrodziejstw internetu można korzystać, ale umiarkowanie. Dla człowieka żyjącego w dzisiejszych czasach jest on nieocenionym źródłem informacji, rozrywki, wirtualnej zabawy, środkiem do komunikowania się z innymi. Oprócz tego internet, zapewniający dużą anonimowość, jest doskonałym narzędziem dla oszustów i przestępców. Na kontakt z nimi najczęściej są narażone dzieci i osoby starsze, które dopiero poznają ten wirtualny świat.

– Każdego dnia policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu przyjmują po kilka zgłoszeń dotyczących oszustw lub przestępstw, do których doszło za pośrednictwem internetu – informuje mł. asp. Robert Borowski. Aby zwiększać świadomość społeczeństwa, zgierscy funkcjonariusze prowadzą szereg działań profilaktycznych związanych z tematyką cyberprzestęczości i cyberprzemocy.

Aby przekonać najmłodszych, jak niebezpieczny jest świat wirtualny, zachęcamy do lektury poradnika pt.: „Rysia i Tolek na Cyberzachodzie, czyli opowieść o tym, jak dwóch małych śmiałków internet przemierzało i wiele przygód miało”. Po niebezpiecznym świecie Cyberzachodu oprowadza nas Szeryf, opowiadając o zagrożeniach, które możemy spotkać. Na Cyberzachodzie „grasuje” Dzika Banda, której przywódcą jest Złodziej Czasu. Chce on, abyśmy zostali więźniami komputera i nie mieli żadnych prawdziwych przyjaciół w realnym świecie. W wirtualnej rzeczywistości możemy spotkać także innych Cyberzbirów, członków tej bandy: Złodzieja Danych – kradnącego ważne informacje np. hasła, dane osobowe czy nawet pieniądze, Kłamczucha, który udaje kogoś innego niż jest w rzeczywistości oraz Trolla lubiącego robić na złość, obrażać innych i sprawiać przykrość.

Korzystajmy więc mądrze z internetu oraz rozmawiajmy z dziećmi na temat zagrożeń, na jakie mogą być narażone w sieci!

Zachęcamy do zapoznania się z treścią całego opowiadania:   https://fundacjapozaschematami.pl/wp-content/uploads/rysia-i-tolek-na-cyberzachodzie.pdf