Podczas odprawy rocznej, Komendant Powiatowy Policji w Zgierzu podsumował ubiegły rok. W 2019 roku bezpieczeństwa mieszkańców powiatu zgierskiego, a tym samym gminy Zgierz, strzegło 304 policjantów, na co dzień pracujących w zgierskiej komendzie powiatowej oraz czterech komisariatach.

Jak w liczbach prezentuje się praca policjantów w ubiegłym roku? Wzrosła liczba przestępstw ogółem do 2680, czyli było ich 161 więcej niż w roku 2018, a ich wykrywalność  była na poziomie 73,18 %. W tej liczbie zawierają się m. in. przestępstwa o charakterze kryminalnym – 1715, rozbójniczym 17, kradzieże – 366, uszkodzenie mienia – 125, gospodarcze – 509. Zgierscy policjanci zrealizowali większość wskazanych przez Komendę Wojewódzką Policji w Łodzi mierników, dotyczących realizacji określonych zadań, m. in. zwalczania przestępczości narkotykowej, wykrywalności przestępstw pospolitych, poszukiwania zaginionych osób, czy poszukiwania osób, za którymi wysłano listy gończe.

W ubiegłym roku zgierscy funkcjonariusze m. in. zlikwidowali cztery plantacje konopi indyjskich,  wykryli  664 paczki ze środkami psychoaktywnymi, udaremniając wprowadzenie na rynek 76 kg takich substancji, rozpracowali i zatrzymali grupę włamywaczy do mieszkań i sklepów (14 włamań), zatrzymali mężczyznę który dokonał 26 włamań do samochodów, z których ukradł głównie elektronarzędzia o łącznej wartości ponad 260 tys. zł.

Jeżeli chodzi o działania na drogach, to policjanci byli wzywani w ubiegłym roku do 167 wypadków i 1866 kolizji. W wyniku tych zdarzeń na drogach zginęło 19 osób (o 11 więcej niż w 2018 roku), a 206 zostało rannych (o 14 mniej niż w 2018 roku). W wyniku akcji kontrolowania trzeźwości kierujących pojazdami, zbadano 25058 kierowców, w wyniku czego wykryto 322 na tzw. „podwójnym gazie”.

Praca policjantów to również szereg akcji prewencyjnych, w które zgierscy funkcjonariusze chętnie się angażują. – Cieszy mnie, że policjanci dzielą się swoją wiedzą z dziećmi podczas zajęć i pogadanek w szkołach, dzięki czemu najmłodsi mieszkańcy gminy Zgierz, nie tylko wiedzą jak właściwie zachować się będąc uczestnikami ruchu drogowego, ale także uczą się o zagrożeniach, na jakie jesteśmy narażeni w codziennym życiu – mówiła podczas narady rocznej Barbara Kaczmarek – Wójt Gminy Zgierz.