Samorząd i społeczność gminy Zgierz uczciły 98. rocznicę bitwy warszawskiej, oddając hołd wszystkim bohaterskim obrońcom Ojczyzny, którzy na przestrzeni dziejów – od zarania państwa piastowskiego po czasy współczesne – strzegli polskiej ziemi i walczyli o niepodległość, suwerenność i wolność Polaków.

Doroczne obchody Święta Wojska Polskiego zainaugurowało złożenie kwiatów na żołnierskich mogiłach na terenie gminy Zgierz, m.in. na pomniku żołnierza Legionów Polskich Lucjana Wolframa w Giecznie oraz na kwaterze poległych w bitwie pod Kęblinami we wrześniu 1939 r., znajdującej się na cmentarzu parafialnym w Białej, a w ostatnich tygodniach gruntownie odrestaurowanej (nagrobek zwieńcza nowa monumentalna tablica, przed którą prowadzi ułożony z kostki brukowej chodnik).

Po mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Białej, celebrowanej przez ks. Mariusza Lampę, uczestnicy uroczystości w asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego, pocztów sztandarowych i przy akompaniamencie orkiestry przeszli przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Oficjalna część gminnych obchodów Święta Wojska Polskiego rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego, po czym nastąpiły: przemówienie gospodarza uroczystości – wójta gminy Zgierz Barbary Kaczmarek, wystąpienie posła na Sejm RP Marka Matuszewskiego, wojskowy apel pamięci oręża polskiego i salwa honorowa, oraz ceremonia złożenia kwiatów przed pomnikiem przez delegacje władz samorządowych, instytucji, organizacji społecznych i sołectw.

Wójt Barbara Kaczmarek mówiła w swoim wystąpieniu m.in.: “Pozdrawiając w apelu pamięci oręża polskiego tych, których już nie ma wśród nas, słowami “chwała bohaterom”, nie zapominamy o ich współczesnych kontynuatorach i spadkobiercach; dziękujemy Siłom Zbrojnym Rzeczypospolitej Polskiej za niezawodną służbę, najwyższy profesjonalizm i oddanie. Dzisiejsze święto, choć obchodzone w atmosferze pamięci, jest radosną manifestacją patriotyzmu, dumy z przynależności do narodu polskiego i uznania dla dzieła naszych przodków, którzy – od rycerza do żołnierza – pełnili szlachetną służbę Polsce”.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości rozpoczął się rodzinny festyn pod hasłem “Od rycerza do żołnierza”. Licznie przybyli mieszkańcy gminy i goście mogli obejrzeć m.in. pokaz akcji bojowej komandosów, rekonstrukcję walki średniowiecznych rycerzy oraz uzbrojenie i wyposażenie żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Nie zabrakło również atrakcji kulinarnych: popisową “wojskową” grochówkę przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Białej.