15 sierpnia br. – w 96. rocznicę „cudu nad Wisłą” – zwycięskiej bitwy warszawskiej, która ocaliła Polskę i Europę przed bolszewicką nawałą, po raz kolejny obchodzić będziemy Święto Wojska Polskiego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił je w 1992 r., by w ten sposób uhonorować szlachetną służbę Ojczyźnie, której zawdzięczamy wolność i narodową tożsamość. Serdecznie zapraszam Mieszkańców i Przyjaciół gminy Zgierz na tradycyjne uroczystości patriotyczne w Białej, gdzie wspólnie oddamy hołd bohaterom polskiego oręża i zamanifestujemy uznanie dla ofiarnej służby żołnierzy Wojska Polskiego.

W planowanym i anonsowanym na łamach miesięcznika „Na Ziemi Zgierskiej” programie gminnych obchodów Święta Wojska Polskiego nastąpiła zmiana – pragnę na to zwrócić Państwa uwagę. Rozpoczęcie uroczystości zostało przesunięte na godzinę 13, aby umożliwić przybycie do Białej Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, która uświetni naszą uroczystość i nada jej wyjątkowy charakter. Mam nadzieję, że zechcą Państwo być naocznymi świadkami i uczestnikami tego niecodziennego wydarzenia.

Uroczystości rozpoczną się zatem o godz. 13.00 złożeniem kwiatów na kwaterze żołnierzy Wojska Polskiego, poległych we wrześniu 1939 r., znajdującej się na miejscowym cmentarzu parafialnym. O godz. 13.30 w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła sprawowana będzie msza święta w intencji Ojczyzny i Jej obrońców. Ok. godz. 14.20 uczestnicy uroczystości wyruszą z kościoła przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbędzie się dalsza część ceremonii – m.in. złożenie kwiatów i okolicznościowe wystąpienia przedstawicieli władz państwowych i samorządowych.

Niech nasz gremialny udział w uroczystościach Święta Wojska Polskiego w gminnej wspólnocie będzie świadectwem wdzięczności dla tych wszystkich, którzy w imię naszej wolności i z bezgranicznym poświęceniem bronili i bronią polskiej ziemi.

Wójt Gminy Zgierz

Barbara Kaczmarek

Święto Wojska Polskiego 2016 plakat zapraszający na uroczystości w Białej 15 VIII od godziny 13 (c) Urząd Gminy Zgierz