W chwili obecnej Urząd Gminy Zgierz został postawiony przed trudną decyzją, zmiany stawki za odbiór odpadów komunalnych. Firma, z którą gmina ma podpisaną umowę na odbiór odpadów, zwróciła się o jej aneksowanie.

Dlaczego? Na taką decyzję złożyło się kilka powodów, w tym najważniejsza – nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a także: podwyżki cen prądu i płacy minimalnej, zniesienie regionalizacji gospodarki odpadami komunalnymi, oddawanie odpadów z gminy Zgierz do oddalonych nawet o ponad 200 km punktów odbioru odpadów oraz podniesienie opłat przez niektóre punkty odbioru odpadów, tzw. dawne RIPOK-i, wprowadzenie opłaty emisyjnej, konieczność prowadzenia systemu BDO – Bazy Danych o Odpadach, czy też modernizacja i dostosowanie lokalnego punktu PSZOK – Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych do wprowadzonych przez ustawodawcę wymogów. To tylko najważniejsze czynniki, ale nie jedyne, które zmusiły firmę RSII do wystąpienia o aneksowanie umowy w zakresie zwiększenia stawki za odbiór odpadów.

W związku z zaistniałą sytuacją na najbliższej sesji Rady Gminy Zgierz, radni muszą podjąć decyzję, czy zagłosują za podwyżką stawki, za odbiór odpadów, z dotychczasowych 12 zł, na 23 zł, z bonifikatą za użytkowanie kompostowników lub 24,87 zł, bez bonifikaty za użytkowanie kompostowników.

W sytuacji, kiedy nie dojdzie do aneksowania umowy, firma RSII może wypowiedzieć umowę, a co za tym idzie mieszkańcy, na czas wyłaniania nowego wykonawcy usługi odbioru odpadów, nie będą mieli odbieranych odpadów ze swoich posesji. Nie wiadomo ile to będzie trwało! Całkiem prawdopodobne jest, że nowy wykonawca, może zażądać znacznie większej stawki za odbiór odpadów, niż ta która przedstawiona jest w projekcie uchwały, a wynika z analizy dokumentów przedstawionych przez firmę RSII. W sąsiednich gminach stawki za odbiór odpadów segregowanych są następujące: 25 zł gmina Ozorków, 29 zł miasto Zgierz, 33,86 zł w gminie Parzęczew, 33,50 zł w gminie Głowno, 32,50 zł w gminie Aleksandrów Łódzki.