11 listopada to najważniejsze państwowe święto w Polsce. Oficjalne uroczystości Święta Niepodległości pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Białej zostały uczczone wiązankami kwiatów w biało-czerwonych barwach.
Po 123 latach cierpienia, represji i niewoli wielu pokoleń naszych rodaków, koniec I wojny światowej przyniósł wolność i na powrót wyznaczył granice Polski na mapie Europy. Dzisiaj składamy hołd wszystkim, którzy przyczynili się do odrodzenia państwa polskiego. Nie zapominajmy, że za naszą granicą, na Ukrainie trwa wojna. Pomoc jaką niesiemy naszym sąsiadom, jest nie tylko oznaką braterstwa i solidarności, ale również oznaką odpowiedzialności za nasz kraj – powiedziała między innymi podczas uroczystości Wioleta Głowacka Wójt Gminy Zgierz.
Przy pomniku Józefa Piłsudskiego zapłonął Ogień Niepodległości przywieziony przez harcerzy Zgierskiego Hufca ZHP Zgierz. Zgierscy druhowie odebrali płomień od harcerzy Hufca Wołyń, wcześniej został on zapalony na cmentarzu legionowym w Polskim Lasku (Kostiuchnówka) na Ukrainie.
Po uroczystościach pod pomnikiem w kościele parafialnym w Białej została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Po mszy odbył się koncert pieśni patriotycznych, które uczestnicy uroczystości śpiewali wspólnie z Zespołem Szczawinianki.
Na zakończenie wszyscy chętni mogli zabrać ze sobą drzewka niepodległościowe przygotowane w ramach projektu „Województwo łódzkie ogrodem Polski”.