🔴Z dumą informujemy, że podczas dzisiejszej sesji absolutoryjnej, radni po raz kolejny jednogłośnie opowiedzieli się za udzieleniem wotum zaufania oraz absolutorium dla Wójt Gminy Zgierz Wiolety Głowackiej.
🔶Warto przypomnieć, co oznaczają te ważne głosowania. Wotum zaufania to wyrażenie przez Radnych aprobaty dla podejmowanych przez Wójta strategicznych dla gminy decyzji, które w perspektywie są ukierunkowane na jej rozwój. Z kolei udzielając absolutorium, Rada opiera się w swojej opinii na niezależnym dokumencie Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO), która skrupulatnie sprawdza, czy środki publiczne są wydatkowane mądrze i zgodnie z prawem.
👉Wójt Wioleta Głowacka pełni funkcję od 2020 roku i każdy kolejny rok jej kadencji kończy się pozytywną opinią RIO oraz pełnym, jednogłośnym poparciem ze strony Rady Gminy oraz udzielonym wotum zaufania i absolutorium!
📈 Podczas sesji wielokrotnie podkreślano bardzo dobry stan gminnych finansów. Dzięki przemyślanej strategii i ogromnej skuteczności w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, budżet gminy wzrósł z ok. 9 milionów złotych na początku pierwszej kadencji obecnej Wójt, do niemal 50 milionów złotych w tym roku! Co więcej, nie było potrzeby zaciągania kredytu. Gmina rozwija się również dlatego, że przybywa mieszkańców, którzy znajdują w gminie Zgierz miejsce do zamieszkania.
🔴O dużym tempie rozwoju niech świadczy 14. miejsce w prestiżowym ogólnopolskim Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce 2025.
👉 W tej profesjonalnej analizie finansowej jednostek samorządu terytorialnego wśród 1453 gmin wiejskich, w tym roku jesteśmy na 14. miejscu, to pokazuje, że nasze dochody pozwalają nam na coraz większe inwestycje. To powód do dumy. Mamy coraz więcej wielomilionowych zadań inwestycyjnych, na część z nich udało się pozyskać środki zewnętrzne dzięki którym wskaźnik zadłużenia w gminie to niewiele, bo 0,25% – podkreślała podczas sesji Wójt Wioleta Głowacka.
Wójt podkreśliła również, że sukces gminy to efekt zgodniej współpracy z Radą Gminy Zgierz – Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że strategia rozwoju gminy, którą przyjęliśmy jest tak skuteczna, a nasza gmina systematycznie rozwija się. Dziękuję Radnym, moim współpracownikom i pracownikom urzędu i jednostek pomocniczych. Dziękuję dyrektorom szkół, sołtysom, radom sołeckim, strażakom, kołom gospodyń wiejskich, stowarzyszeniom, klubom sportowym, które na co dzień współpracują z samorządem gminy Zgierz oraz mieszkańcom, którzy angażują się w różne działania na rzecz naszej gminy.
🔵Przewodniczący Rady Gminy Zgierz, Robert Śniecikowski, dziękując za realizację budżetu zaznaczył 👉 Dziękuję za racjonalizm, determinację, zauważanie problemów mieszkańców. Budżet w 2025 r. był realizowany w sposób celowy, racjonalny i oszczędny. Gmina Zgierz ma duży potencjał do rozwoju, a przy dalszym pani zarządzaniu również pewność, że będzie ono prowadzone z sukcesem. Jestem dumny, że mogę współpracować z Panią Wójt Wioletą Głowacką.
🔶Dziękujemy za zaufanie! Wspólnymi siłami budujemy lepszą, nowocześniejszą i przyjazną Gminę Zgierz!