
Z dumą informujemy, że podczas dzisiejszej sesji absolutoryjnej, radni po raz kolejny jednogłośnie opowiedzieli się za udzieleniem wotum zaufania oraz absolutorium dla Wójt Gminy Zgierz Wiolety Głowackiej.

Warto przypomnieć, co oznaczają te ważne głosowania. Wotum zaufania to wyrażenie przez Radnych aprobaty dla podejmowanych przez Wójta strategicznych dla gminy decyzji, które w perspektywie są ukierunkowane na jej rozwój. Z kolei udzielając absolutorium, Rada opiera się w swojej opinii na niezależnym dokumencie Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO), która skrupulatnie sprawdza, czy środki publiczne są wydatkowane mądrze i zgodnie z prawem.

Wójt Wioleta Głowacka pełni funkcję od 2020 roku i każdy kolejny rok jej kadencji kończy się pozytywną opinią RIO oraz pełnym, jednogłośnym poparciem ze strony Rady Gminy oraz udzielonym wotum zaufania i absolutorium!

Podczas sesji wielokrotnie podkreślano bardzo dobry stan gminnych finansów. Dzięki przemyślanej strategii i ogromnej skuteczności w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, budżet gminy wzrósł z ok. 9 milionów złotych na początku pierwszej kadencji obecnej Wójt, do niemal 50 milionów złotych w tym roku! Co więcej, nie było potrzeby zaciągania kredytu. Gmina rozwija się również dlatego, że przybywa mieszkańców, którzy znajdują w gminie Zgierz miejsce do zamieszkania.

O dużym tempie rozwoju niech świadczy 14. miejsce w prestiżowym ogólnopolskim Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce 2025.

W tej profesjonalnej analizie finansowej jednostek samorządu terytorialnego wśród 1453 gmin wiejskich, w tym roku jesteśmy na 14. miejscu, to pokazuje, że nasze dochody pozwalają nam na coraz większe inwestycje. To powód do dumy. Mamy coraz więcej wielomilionowych zadań inwestycyjnych, na część z nich udało się pozyskać środki zewnętrzne dzięki którym wskaźnik zadłużenia w gminie to niewiele, bo 0,25% – podkreślała podczas sesji Wójt Wioleta Głowacka.
Wójt podkreśliła również, że sukces gminy to efekt zgodniej współpracy z Radą Gminy Zgierz – Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że strategia rozwoju gminy, którą przyjęliśmy jest tak skuteczna, a nasza gmina systematycznie rozwija się. Dziękuję Radnym, moim współpracownikom i pracownikom urzędu i jednostek pomocniczych. Dziękuję dyrektorom szkół, sołtysom, radom sołeckim, strażakom, kołom gospodyń wiejskich, stowarzyszeniom, klubom sportowym, które na co dzień współpracują z samorządem gminy Zgierz oraz mieszkańcom, którzy angażują się w różne działania na rzecz naszej gminy.

Przewodniczący Rady Gminy Zgierz, Robert Śniecikowski, dziękując za realizację budżetu zaznaczył

Dziękuję za racjonalizm, determinację, zauważanie problemów mieszkańców. Budżet w 2025 r. był realizowany w sposób celowy, racjonalny i oszczędny. Gmina Zgierz ma duży potencjał do rozwoju, a przy dalszym pani zarządzaniu również pewność, że będzie ono prowadzone z sukcesem. Jestem dumny, że mogę współpracować z Panią Wójt Wioletą Głowacką.

Dziękujemy za zaufanie! Wspólnymi siłami budujemy lepszą, nowocześniejszą i przyjazną Gminę Zgierz!