Na terenie Gminnego Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Dzierżąznej obchodzono jubileusz 20-lecia istnienia Stowarzyszenia Agroturystycznego Ziemi Zgierskiej, który był okazją do podziękowania prezesowi oraz wszystkim członkom, za pracę na rzecz rozwoju agroturystyki na terenie Ziemi Zgierskiej.

Zastępca wojewody łódzkiego – Karol Młynarczyk odznaczył prezesa Stowarzyszenia – Zbigniewa Hauke „Srebrnym Krzyżem Zasługi” nadanym przez Prezydenta RP za całokształt jego działalności na rzecz rozwoju i promocji turystyki w naszym regionie.

Podczas jubileuszu zaprezentowano historię Stowarzyszenia i działających w nim 20 gospodarstw agroturystycznych, w większości z terenu gminy Zgierz, a także wręczono jubileuszowe medale oraz podziękowania na ręce samorządowców, zasłużonych osób i instytucji oraz przyjaciół i sympatyków Stowarzyszenia.

„W początkowym okresie działalności członkowie Stowarzyszenia poszukiwali koncepcji prowadzenia gospodarstwa agroturystycznego w specyficznych warunkach, tj. na terenach położonych w pobliżu dużych miast (Zgierz i Łódź). Wkrótce okazało się, że działalność zmierzać będzie w kierunku szerszym niż jedynie nawiązującym do tradycyjnej agroturystyki z bazą noclegową. Do Stowarzyszenia wstąpili właściciele stajni z propozycją nauki jeździectwa, właściciele stawów rybnych, pasjonaci bryczek, wozów w zaprzęgach. Członkowie Stowarzyszenia nie ograniczali się do reklamy własnej działalności, ale realizowali cel polegający na wypromowaniu Ziemi Zgierskiej, swojego regionu, w szczególności terenu gminy Zgierz, która jest kolebką organizacji i jednocześnie posiada wiele walorów turystycznych” – czytamy w jubileuszowej publikacji pt.: „Dwadzieścia lat Stowarzyszenia Agroturystycznego Ziemi Zgierskiej” autorstwa Magdaleny Hauke. Przyjęte prawie 20 lat temu cele zostały osiągnięte, a Stowarzyszenie, wraz z upływem czasu, ciągle poszerza swoją ofertę o nowe atrakcje, prezentując nie tylko walory rodzimych gospodarstw, ale także uroki życia na wsi.

W trakcie uroczystości samorząd gminy Zgierz reprezentowali m. in.: Wójt Gminy Zgierz – Wioleta Głowacka oraz Przewodniczący Rady – Dariusz Sędzicki, którzy oprócz podziękowań i życzeń, wręczyli na ręce prezesa jubileuszowy upominek. – Dzięki realizacji licznych projektów edukacyjnych, promujących kulturę, historię i dawne rzemiosło polskiej wsi, przyczyniają się Państwo do rozwoju agroturystyki na Ziemi Zgierskiej, a także promocji naturalnych walorów krajobrazowych oraz turystycznych naszej gminy – mówiła Wójt gminy.

Zaproszeni goście

Rys historyczny przedstawiony przez prezesa Stowarzyszenia

Wręczanie jubileuszowych medali dla członków Stowarzyszenia

Wicewojewoda wręcza Srebrny Krzyż Zasługi dla prezesa Stowarzyszenia