Pszczoły są podstawowym ogniwem prawidłowo funkcjonującego ekosystemu. Te małe, pracowite owady codziennie zapylają około 80 % roślin na świecie, a tym samym pracują dla nas ludzi, abyśmy mieli co jeść. Dlatego chrońmy je oraz stwórzmy korzystne warunki, aby mogły bezpiecznie wykonywać swoją pracę.
– Trzeba pamiętać, aby wszelkie opryski na drzewka i krzewy owocowe wykonywać dopiero po godzinie 20.00, kiedy ustaje działalność wszystkich zapylaczy – tłumaczy Dariusz Ruda – prezes koła rejonowego Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Łodzi. – Równie ważne jest, aby w tym czasie nie było wiatru, który spowoduje rozwiewanie używanego środka. Trzeba także pamiętać o dokładnym przeczytaniu etykiety i zastosowaniu się do zaleceń producenta.
To nie jedyne działania, które możemy podejmować, aby chronić pszczoły. Przy trwającej obecnie suszy warto na swojej działce ustawić specjalne poidełka dla owadów. Jak je wykonać? Do płytkiego naczynia z wodą należy nasypać kamieni lub wstawić przedmioty, na których pszczoła będzie mogła usiąść i napić się wody. Jeżeli obawiamy się towarzystwa tych małych owadów w pobliżu domu, to postawmy poidełka w dalszych zakątkach, pamiętając jedynie o stałym uzupełnianiu pojemnika.
Trzeba również zadbać o pokarm dla pszczół w okresie, kiedy już przewiną drzewka owocowe czy rośliny, które zapylały. – Warto zrezygnować z zakładania tzw. zielonych ogrodów, obsadzonych jedynie trawą i iglakami, na rzecz trawników – łąk, na których będą rosły kwiaty – mówi pan Dariusz. – Taki kwiatowy trawnik będzie stanowił nie tylko piękną ozdobę naszego ogrodu, ale przede wszystkim będzie źródłem pożywienia dla owadów oraz na dłużej zatrzyma wilgoć w glebie w czasie suszy – informuje pszczelarz. Warto więc, aby w naszych ogrodach pojawiły się takie rośliny jak: facelia, macierzanka, lawenda, dalia, nagietek, aster, jaskier, malwa, słonecznik, ogórecznik, tymianek czy lubczyk. Te dwie ostanie nie tylko nakarmią pszczoły, ale także będą doskonałą przyprawą w naszej kuchni.
Już dzisiaj warto zadbać o środowisko wokół nas, a pszczoły i przyroda na pewno nam się odwdzięczą. Chrońmy i pamiętajmy o pszczołach, nie tylko z okazji święta tych pracowitych stworzeń, ale także każdego dnia.