Pułkownik Franciszek Tokarz, weteran wojenny, członek zgierskiego oddziału Związku Inwalidów Wojennych RP, od lat angażuje się w działalność w dziedzinie  upowszechniania i kultywowania tradycji oręża polskiego i historii II wojny światowej. Swoje zbiory udostępnił m. in. Szkole Podstawowej w Białej. Wielokrotnie brał też udział w obchodach świąt narodowych w Białej, dając świadectwo prawdziwego patriotyzmu.

Ten niezwykły człowiek 4 grudnia świętował swoje setne urodziny. Uroczystości w Urzędzie Stanu Cywilnego w Zgierzu, gdzie wraz z rodziną, samorządowcami z powiatu, miasta oraz gminy Zgierz oraz kolegami ze związku kombatantów, pan Franciszek przyjął gratulacje, kwiaty i życzenia, stały się okazją do powspominania wojennych lat, o których płk Tokarz wyjątkowo ciekawie opowiadał. Nie był to jedyny jubilat, który brał udział w tej uroczystości – również kolega ze Związku Inwalidów Wojennych RP Wiesław Walczak obchodził 96. urodziny.

W trakcie uroczystości zostały wręczone dyplomy uznania „za czynioną z pobudek patriotycznych działalność społeczną w dziedzinie utrwalania i upowszechniania historycznych dokonań polskiego oręża w dziejach naszej ojczyzny”, przyznawane przez Komisję Historyczną Zarządu Głównego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Wśród wyróżnionych tym tytułem była Wójt Gminy Zgierz – Barbara Kaczmarek.

Na koniec goście odśpiewali „200 lat” płk Franciszkowi Tokarzowi i zjedli urodzinowy tort, jeszcze raz życząc jubilatom zdrowia i pogody ducha.