W samo południe, tak jak w wielu miejscach w całej Polsce, w gminie Zgierz zabrzmiało głośne „Marsz, marsz Dąbrowski”, po którym w kościele parafialnym w Białej została odprawiona msza święta w intencji ojczyzny. Tak rozpoczęły się gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Następnie uczestnicy, poprowadzeni przez orkiestrę dętą, przemaszerowali na plac przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego.
– W tym szczególnym dniu szukamy odpowiedzi na pytania: czy potrafimy dobrze wykorzystać wolność wywalczoną przez poprzednie pokolenia, czy umiemy się z niej cieszyć, czy pielęgnujemy należycie naszą historię i pamięć o tamtych wydarzeniach? Patrząc po twarzach tych, którzy się tutaj dzisiaj zgromadzili, zwłaszcza dzieci i młodzieży, mogę odpowiedzieć twierdząco na te pytania. Pamiętamy i pielęgnujemy naszą historię, mając nadzieję, że już nigdy te wydarzenia się nie powtórzą – mówiła w trakcie uroczystości Barbara Kaczmarek – Wójt Gminy Zgierz.
W dowód pamięci liczne delegacje: gospodarzy gminy Zgierz, Posła na Sejm RP, samorządowców i radnych z terenu powiatu zgierskiego, gminy Zgierz oraz gmin ościennych, służb mundurowych, gminnych szkół, sołectw, stowarzyszeń oraz mieszkańców, złożyły kwiaty i zapaliły znicze, chcąc w ten symboliczny sposób wyrazić wdzięczność dla wszystkich bohaterów tamtych dni.
W trakcie uroczystości na placu został podsumowany konkurs plastyczny „Barwy Niepodległości” ogłoszony przez miesięcznik „Na Ziemi Zgierskiej”. Prace były niepowtarzalne, oryginalne, samodzielnie wykonane, nawiązujące do tematyki obchodzonego święta niepodległości. Nagrody, w postaci książek o tematyce historycznej i gminnych gadżetów otrzymały: Ksenia Olejniczak z VII klasy Szkoły Podstawowej w Besiekierzu Rudnym oraz Alina Szafrańska z VI klasy Szkoły Podstawowej w Dąbrówce Wielkiej.
Po części oficjalnej rozpalono ognisko i rozpoczął się piknik patriotyczny. Każdy mógł rozgrzać się grochówką oraz upieczoną przez siebie kiełbaską. Wspólne „Śpiewanie dla Niepodległej” poprowadziła Julka Szwajcer, zaś w rytm takich utworów jak        „O mój rozmarynie”, „Hej, sokoły”, czy „Przybyli ułani”, na gitarze przygrywał jej Filip Różalski.
Na zakończenie uczestnicy mogli wykazać się wiedzą historyczną. Trzy drużyny grały o miano najlepszej, odpowiadając na pytania związane z postacią Józefa Piłsudskiego, wydarzeniami I wojny światowej, traktatu wersalskiego czy początków II Rzeczypospolitej. Ich wysiłki nagrodziła Wójt Gminy Zgierz, wręczając uczestnikom konkursu gminne gadżety.