Niektóre szkoły świętowanie Dnia Edukacji Narodowej rozpoczęły już w piątek 11 października. Wśród nich była Szkoła Podstawowa im. Króla Stefana Batorego w Szczawinie. Z kolei 14 października uroczyste obchody zorganizowały: Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Słowiku oraz Zespół Szkolno – Przedszkolny w Grotnikach.

Tego dnia, uczniowie wszystkich placówek, przygotowali wyjątkowe programy artystyczne dla nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców, kolegów oraz zaproszonych gości, wśród których nie zabrakło również przedstawicieli gminnego samorządu. Były także życzenia oraz głośno odśpiewane „Sto lat…”. Uroczystości były również okazją do wręczenia nagród dyrektoriów szkół dla swoich pracowników, rozstrzygnięcia konkursu plastycznego na najładniejszą pracę przedstawiającą nauczyciela oraz nadania uczniowskich tytułów „Słowik 2019” dla nauczycieli i pracowników szkoły np. za najładniejszy uśmiech (w SP w Słowiku), czy złożenia ślubowania uczniów klasy I (ZS-P w Grotnikach).

Podczas obchodów Dnia Edukacji Narodowej trzech nauczycieli otrzymało Nagrodę Wójta Gminy Zgierz za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej. Cezary Piotrowski jest nauczycielem wiedzy o społeczeństwie w Szkole Podstawowej w Szczawinie, a jednocześnie pełni funkcję wicedyrektora tej placówki. Alicja Nyczaj – Matusiak jest nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej w Słowiku, zaś Beata Wojakowska uczy muzyki oraz pracuje z przedszkolakami z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Grotnikach.

– Z okazji Dnia Edukacji Narodowej pragnę podziękować wszystkim nauczycielom, wychowawcom oraz pracownikom szkoły, za Waszą codzienną pracę. Ten zawód wymaga od Was nie tylko ogromnej wiedzy, ale także cierpliwości, wytrwałości, wrażliwości oraz otwarcia na potrzeby innego człowieka, a zwłaszcza dziecka. W tym uroczystym dniu życzę Państwu dużo zdrowia, energii i wytrwałości, aby praca sprawiała Wam radość i dawała satysfakcję – życzyła Wójt Gminy Zgierz – Barbara Kaczmarek. Wraz z życzeniami, na ręce dyrektorów szkół zostały przekazane kwiaty, jako symboliczne podziękowanie dla wszystkich nauczycieli oraz pracowników obsługi i administracji, pracujących placówkach edukacyjnych gminy Zgierz.