W czerwcu 2018 r. Szkoła Podstawowa w Szczawinie, wśród 2500 różnych szkół i instytucji z całej Polski, przystąpiła do konkursu włączając się w organizację obchodów związanych z setną rocznicą odzyskania niepodległości. Ministerstwo Edukacji Narodowej przyznało dofinansowanie, w ramach projektu „Godność, wolność, niepodległość” 257 placówkom w tym również naszej szkole, której projekt otrzymał 38 punktów na 40 możliwych.

W ramach obchodów jubileuszowego, setnego roku niepodległości młodzież szczawińska podczas rajdu uczestniczyła w grze terenowej upamiętniającej wkład lokalnej społeczności Gminy Zgierz w budowę wolnej, suwerennej ojczyzny po latach niewoli. W dniach 4 i 11 października wyruszyliśmy do Warszawy i Krakowa. Kierując się śladami Naczelnika Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy zwiedzaliśmy Powązki, Zamek Królewski, Grób Nieznanego Żołnierza, Belweder, Oleandry krakowskie, Kopiec Marszałka i jego grób na Wawelu. Odwiedzając kwatery żołnierzy – uczestników bitwy warszawskiej – uczciliśmy ich ofiarę i bohaterstwo zapalając światełka naszej wdzięczności i pamięci.

Przez kolejne miesiące przygotowując się do finału obchodów 11 listopada nawiązaliśmy liczne kontakty z łódzkim oddziałem IPN, Muzeum Miasta Zgierza, GCKTSiR w Dzierżąznej i innymi instytucjami. Dzięki wsparciu rodziców uczniów naszej szkoły przeszukaliśmy wiele  albumów i rodzinnych archiwów. Odkryliśmy zapomniane dokumenty, świadectwa i relacje ludzi będących autentycznymi świadkami tamtych lat leżące do tej pory w zapomnianych szufladach i szafach. Pobudziliśmy do wspomnień i refleksji naszych bliskich przyjaciół i znajomych. Efektem poszukiwań podzieliliśmy się organizując wystawy okolicznościowe: „Ojcowie Niepodległości” i „Szczawin w wolnej Polsce”, które zostały zaprezentowane w murach szkoły, Gminnym Centrum Kultury oraz parafii ewangelicko-augsburskiej w Zgierzu.

W ramach projektu zorganizowaliśmy II Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej oraz szkolny konkurs literacko-plastyczny pt. „Polska za 100 lat”. Zwieńczeniem naszych działań był zorganizowany w naszej szkole Piknik Niepodległościowy, podczas którego odbyło się wręczenie nagród konkursowych, wyłonienie Sportowców Roku Stulecia Niepodległości, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz odsłonięcie wyżej wspomnianych wystaw. Jubileuszowe obchody zakończyliśmy nie tylko słodkimi poczęstunkami, ale też ucztą muzyczną, którą zapewnili nam uczniowie i nauczyciele PSM I st. w Zgierzu, gościnnie występujący z przedstawieniem muzyczno-słownym „Niepodległa”.