Poniższa informacja jest wpisem archiwalnym, a jej treść straciła ważność.

W dniu 1 stycznia 2017 r. weszła w życie ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach (Dz. U. z 2016 r. poz. 2249). Jednym z celów tej ustawy jest zmiana przepisów dotyczących usuwania drzew i krzewów. Zgodnie z nowymi przepisami w przypadku drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej – nie jest już konieczne uzyskanie zezwolenia. Według przepisów obowiązujących do końca 2016 roku właściciel nieruchomości musiał uzyskać w urzędzie gminy zgodę (decyzję) na usunięcie drzewa.

Obecnie po zmianie przepisów drzewa oraz krzewy właściciel nieruchomości na terenie swojej posesji, bez względu na ich gatunek, rozmiar i wiek, może wyciąć bez zezwolenia jeśli są one usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej (z wyjątkiem gatunków prawnie chronionych).

Bez uzyskania zezwolenia można usuwać drzewa lub krzewy w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych rolniczo do użytkowania rolniczego.

Jeśli drzewa rosną na gruncie leśnym (oznaczonym w ewidecnji gruntów jako Ls), organem właściwym do wydania zezwolenia na jego wycinkę jest starosta, ponieważ zgodnie z ustawą o lasach nadzór nad gospodarką leśną sprawują starosta – w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa.

Obowiązek uzyskiwania zezwoleń na wycinkę został nadal utrzymany dla osób prawnych (np. zarządy dróg, firmy) oraz gdy usuwanie drzew wiąże się z działalnością gospodarczą – jednak z kilkoma wyjątkami. Podmioty te bez zezwolenia mogą wycinać drzewa, których obwód, mierzony na wysokości 130 centymetrów od ziemi, nie przekracza 50 centymetrów. W przypadku drzew szybkorosnących, czyli – topoli, wierzb, kasztanowców zwyczajnych, klonów jesionolistnych, klonów srebrzystych, robinii akacjowych i platanów klonolistnych – nie trzeba mieć zezwolenia na wycięcie drzewa, którego obwód na wysokości 130 centymetrów nie przekracza 100 centymentów. Należy również podkreślić, iż zmiany dotyczą także zwolnienia od obowiązku uzyskiwania zezwoleń na wycinkę krzewów rosnących w skupisku o powierzchni do 25 m² – bez względu na ich wiek.

Warto jednak zaznaczyć, że wspomniana nowelizacja nie wprowadza zmian postępowania w odniesieniu do zasad ochrony gatunkowej roślin, zwierząt i grzybów. W związku z tym nadal obowiązują zakazy wynikające z wymienionych form ochrony (np. zakaz usuwania chronionych gatunków drzew i krzewów, zakaz usuwania drzew stanowiących siedlisko chronionych gatunków zwierząt i grzybów, zakaz niszczenia gniazd ptasich itp.).

Bliższe informacje oraz pomoc zainteresowani mogą uzyskać telefonicznie: 42 716 25 15 wew. 304 lub 102 lub osobiście w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Gminy Zgierz, ul. Łęczycka 4, stanowisko nr 3 lub 4.