Bibliotekarka: Agnieszka Kwiatkowska
adres: Dzierżązna 4, 95-001 Biała
telefon: 42 717 84 66
e-mail: biblioteka_dzierzazna@dzierzazna.pl

 

Godziny pracy:

poniedziałek: 8.00-16.00

wtorek – piątek: 10.00-18.00

 

– korzystanie z Internetu – bezpłatne;
– wydrukowanie strony A4: 0,30 zł (brutto);
– ksero strony A4: 0,30 zł (brutto);
– ksero strony A3: 0,60 zł (brutto);
– wypożyczenie kasety video: 2,00 zł/doba (brutto)

Książnica udostępnia zbiory biblioteczne (na zewnątrz i na miejscu) – książki, czasopisma, zbiory specjalne.  Udziela informacji bibliotecznych, rzeczowych i bibliograficznych. Zapewnia użytkownikom dostęp do Internetu. Wykonuje usługi wydruków oraz prowadzi usługi kserograficzne. Prowadzi lekcje biblioteczne dla dzieci i młodzieży z zakresu przysposobienia czytelniczego oraz lekcje tematyczne. Organizuje spotkania z autorami książek i konkursy m. in. cykliczny konkurs gminny Wydajemy własną książkę.
Placówka prowadzi zajęcia z dziećmi i młodzieżą: przy bibliotece działa świetlica, w której młodzież i dzieci odrabiają lekcje, grają w gry planszowe, korzystają z programów multimedialnych, słuchają bajek i opowiadań, oglądają programy edukacyjne i bajki, malują, rysują i fotografują. W okresie ferii biblioteka wraz z filiami organizuje zajęcia świetlicowe, wyjazdy do teatru i kina, bale karnawałowe, wycieczki. W wakacje organizuje biwaki i zajęcia sportowo-rekreacyjne na terenie Gminnego Ośrodka Kultury w Dzierżąznej.


Filia Gminnej Biblioteki w Szczawinie

Gminny Ośrodek Kultury w Dzierżąznej informuje, że w dniu 25 marca 2014 r. przekazał pomieszczenie, w którym dotychczas funkcjonowała Filia Gminnej Biblioteki w Szczawinie, Szczawin Kościelny, ul. Kościelna 21.

Przekazanie nastąpiło w związku z wypowiedzeniem przez Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Szczawinie umowy użyczenia lokalu.

Majątek Filii Gminnej Biblioteki w Szczawinie został zabezpieczony w Gminnej Bibliotece w Dzierżąznej funkcjonującej na terenie Gminnego Ośrodka Kultury w Dzierżąznej, Dzierżązna nr 4.

Wszystkich chętnych czytelników zapraszamy do placówki w Dzierżąznej.

Filia Gminnej Biblioteki w Ustroniu

Bibliotekarka: Aneta Wojciechowska
adres: Ustronie, ul. Ustronie 10, 95-073 Grotniki
telefon: 42 717 95 15
e-mail: biblioteka_ustronie@dzierzazna.pl

 

Godziny pracy:

poniedziałek – piątek: 10.00-18.00

 

– korzystanie z Internetu – bezpłatne;
– wydrukowanie strony A4: 0,30 zł (brutto);
– ksero strony A4: 0,30 zł (brutto)
 
Filia Gminnej Biblioteki w Ustroniu, podobnie jak i inne książnice w naszej gminie udostępnia zbiory zarówno dla dzieci i młodzieży. Ponadto jest miejscem niezwykle żywym, często organizowane są zajęcia dla dzieci, lekcje biblioteczne, zajęcia plastyczne. Dzieci mogą przychodzić po szkole, odrabiać lekcje, poczytać ciekawe książki czy posłuchac interesujących opowiadań. W lutym 2009 roku, w trakcie ferii bibliotecznych zawiązało się młodzieżowe kółko teatralne SZARAŃCZA, które przed szeroką publicznością wystąpiło po raz pierwszy 23 maja, uświetniając sztuką pt.: „Kopciuszek” Jana Brzechwy zorganizowany przez filię gminnej biblioteki w Ustroniu (przy współpracy z OSP Ustronie-Grotniki i KGW Grotniki-Ustronie) DZIEŃ MATKI. Po raz kolejny aktorzy SZARAŃCZY uświetnili swoim wystąpieniem 19 września 2009 roku spotkanie „Powitanie Jesieni, pożegnanie Lata, czyli impreza kończąca sprzątanie świata”, w trakcie której prezentowane były prace fotograficzne młodzieży biorącej udział w projekcie „Cudze chwalimy, ale i swoje znamy!” rysunki pani Marii Jurkiewicz oraz autografy pisarzy. Kółko teatralne SZARAŃCZA wystąpiło także podczas Mikołajek 6 grudnia 2009 roku w świetlicy wiejskiej w Łagiewnikach Nowych. Mali aktorzy dali pokaz swych niezwykłych umiejętności przedstawiając sztukę pt. „Czerwony Kapturek”.
Warto odwiedzić nasze progi i doświadczyć osobiście niezwykłego klimatu biblioteki w Ustroniu.

PROJEKTY
Wszystkie biblioteki realizują rozmaite projekty, które umożliwiają młodym czytelnikom ciekawe spędzenie wolnego czasu, zdobycie nowych doświadczeń czy poznanie interesujących miejsc.

1) Projekty realizowane przez gminne biblioteki w ramach Gminnego Programu profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień:
– „Biblioteki dla środowiska – aktywne przeciwdziałanie współczesnym zagrożeniom” – 2005 r.
– „Biblioteki dla środowiska – „W poszukiwaniu źródeł” – 2006 r.
– „Biblioteki dla środowiska – „Nasze hobby" – 2007 r.

2) Projekty realizowane w ramach Programu Równać Szanse Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolność   
– „Okiem fotografa” – 2008 r.
– „Cudze chwalimy, ale i swoje znamy” – 2009 r.

3) Inne projekty realizowane w bibliotekach
– „Czytam, wiem, tworzę” – 2006 r.
– Biblioteczne przedszkole – 2007 r.

Biblioteki biorą również udział w ogólnopolskich kampaniach, takich jak: „Cała Polska czyta dzieciom”, „Zachowaj trzeźwy umysł”.
Młodzież w ramach projektów m.in. przygotowała i wydała kalendarz gminny oraz mini-przwodniki po najbliższej okolicy swojego miejsca zamieszkania, a także wzięła udział w trzech wycieczkach „Szlakiem Zamków w woj. łódzkim” oraz nauczyła się obsługi programu graficznego CorelDRAW i zapoznała się z podstawowymi tajnikami rzemiosła ludowego.

Więcej informacji o bibliotekach na stronie www.dzierzazna.pl