Godzina „W”, 1 sierpnia 1944 roku, początek Powstania Warszawskiego. Walczyli w nim żołnierze AK, pochodzący niemal ze wszystkich regionów Polski, zaś Niemcy i Sowieci, po obu stronach frontu, zwalczali oddziały idące powstańcom na pomoc. Powstanie Warszawskie było walką o niepodległość całego kraju i wolność wszystkich Polaków. Dlatego 1 sierpnia, o godzinie 17:00, kiedy w całym kraju zawyją syreny, gdziekolwiek będziesz – zatrzymaj się, uczcij chwilą ciszy tych, którzy walczyli i ginęli za Twoją wolność. Wyjdź z domu, wysiądź z samochodu, na minutę oderwij się od pracy. Pokaż innym, że pamiętasz! Złóż hołd bohaterom! – czytamy na stronach IPN-u.

Także My, społeczność gminy Zgierz, przyłączamy się do apelu Instytutu Pamięci Narodowej. W najbliższą sobotę, o godzinie „W”, kiedy uruchomione zostaną syreny alarmowe, uczcijmy pamięć bohaterów tamtych dni.