Według Powiatowego Lekarza Weterynarii w Zgierzu, również gmina Zgierz znajduje się w obszarze zagrożonym ptasią grypą, który wyznaczany jest w promieniu od 3 do 10 km od ogniska występowania tego wirusa. Dzisiaj wykryto ognisko tej choroby u stada kaczek w Kolonii Brużycy w gminie Aleksandrów Łódzki.

Jak poinformowało Starostwo Powiatowe w Zgierzu, podczas zwołanego w trybie pilnym posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, nakreślono obszar zapowietrzony zlokalizowany w promieniu 3 kilometrów od ogniska, obejmujący fragmenty miasta Zgierza (Krogulec i Aniołów) oraz gminy Aleksandrów Łódzki (Jastrzębie Górne, Brużyczka Mała, Kolonia Brużyca i Brużyca Wielka). W obszarze zagrożonym, który sięga od 3 do 10 kilometrów od ogniska występowania ptasiej grypy, znalazły się: miasto Zgierz, gmina Zgierz i gmina Parzęczew. Na obszarach tych wprowadzono zakaz sprzedawania na targowiskach drobiu i jaj, a fermy drobiu nie mogą sprzedawać żywca i jaj do odwołania.

Obszary zapowietrzone i zagrożone zostaną oznakowane odpowiednimi tablicami informującymi o wystąpieniu wirusa ptasiej grypy.