Koniec roku kalendarzowego w jednostkach samorządu terytorialnego nieodzownie łączy się z koniecznością zaplanowania i uchwalenia budżetu na następny rok. W gminie Zgierz poszczególne komisje Rady Gminy oraz Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi pozytywnie zaopiniowały projekt budżetu przedstawiony przez Wójta Gminy Zgierz.

Jak zatem będzie wyglądał budżet gminy Zgierz w 2020 roku? Zaplanowane dochody budżetu gminy wyniosą blisko 71 mln. zł. Na dochody gminy składają się głównie przychody z tytułu podatków od nieruchomości i środków transportu, dotacje z budżetu państwa na zadania zlecone, subwencje, opłaty za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych, a także dochody z tytułu najmu lokali, dzierżawy i planowanej sprzedaży mienia komunalnego stanowiącego własność gminy Zgierz.

W 2020 roku zaplanowano wydatki na poziomie prawie 72 mln zł. Lwią część tych środków – blisko 24 mln zł (ok. 33 %) pochłoną wypłaty świadczeń rodzinnych, wychowawczych, czy alimentacyjnych. Niewiele mniej – ponad 21 mln zł (ok. 29 %) wyniosą wydatki na oświatę i wychowanie.

Ponad 15 % wydatków, czyli nieco ponad 11 mln zł stanowić będą wydatki majątkowe. W tym roku zaplanowano realizację m. in. takich inwestycji jak rozbudowa stacji wodociągowej w miejscowości Grotniki ul. Rozrywkowa i Lipowa (w zakresie opracowania dokumentacji projektowej) oraz rozbudowa sieci wodociągowych w miejscowościach: Dąbrówka Strumiany – Jeżewo, Rosanów, Dąbrówka Wielka (ul. Spółdzielcza), Wola Branicka, Czaplinek, Gieczno. Przeznaczono też środki na nabycie infrastruktury wodociągowo – kanalizacyjnej wybudowanej przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną na terenie gminy. Zaplanowano również środki na opracowanie dokumentacji projektowych na zadania na drogach gminnych: nr 120354E na odcinku od drogi wojewódzkiej nr 702 do drogi gminnej nr 120352E wraz z obiektami inżynieryjnymi, nr 120367E relacji Dąbrówka Strumiany – Jeżewo na odcinku od autostrady do drogi powiatowej, droga wewnętrzna w Jedliczu A ul. Łąkowa, część drogi  nr 120376E w Białej ul. Piaskowa, nr 120352E na odcinku od drogi powiatowej do ul. Karola Franke i ul. Karola Franke w Dzierżąznej, ul. Zgierska w Szczawinie Kolonii na odcinku od ul Kościelnej w Szczawinie Kościelnym do drogi technicznej, nr 120352E w Dzierżąznej na odcinku od drogi powiatowej nr 5105E oraz drogi wewnętrznej, nr 120374E w Łagiewnikach Nowych ul. Skotnicka. Zaplanowano także środki na kontynuację oraz rozpoczęcie prac dla następujących zadań drogowych: droga nr 120367E relacji Dąbrówka Strumiany – Dąbrówka Marianka, ul. Pogodna w Dąbrówce Strumiany, nr 120374E ul. Barowa w Skotnikach, droga nr 120353E relacji Lorenki – Władysławów, droga w miejscowości Wola Branicka na odcinku od drogi powiatowej do numeru 214, drogi gminnej nr 120370E w obrębie Szczawin na odcinku od istniejącej nawierzchni asfaltowej do drogi powiatowej.

Planowane jest także rozpoczęcie prac związanych z termomodernizacją budynków trzech gminnych szkół podstawowych: w Białej, Besiekierzu Rudnym oraz Szczawinie Kościelnym. To nie koniec inwestycji w oświacie. Otóż w 2020 roku zaplanowano kontynuację przebudowy parkingu oraz przebudowę schodów i posadzki w starej części budynku w Szkole Podstawowej w Giecznie, budowę sieci instalacji gazu oraz remont sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Słowiku. Planowane jest także wykonanie dokumentacji projektowych na potrzeby remontu budynku dawnej poczty znajdującej się na terenie szkoły w Grotnikach, adaptację pomieszczeń na sale dydaktyczne w Szkole Podstawowej w Besiekierzu Rudnym oraz remont elewacji budynków Szkoły Podstawowej w Giecznie.

W ramach inwestycji na 2020 rok zaplanowano także środki na opracowanie dokumentacji oraz budowę oświetlenia ulicznego na terenie gminy Zgierz.