Tegoroczne Dożynki w gminie Zgierz już za nami. Piękna pogoda – jak na zamówienie, tradycyjne obrzędy święta plonów oraz moc atrakcji dla dużych i małych spowodowały, że ośrodek w Dzierżąznej odwiedziły tysiące gości.

Dożynki rozpoczęły się od tradycyjnego korowodu. Następnie wójt gminy Zgierz Barbara Kaczmarek, która była gospodarzem gminnego święta plonów, powitała zgromadzonych gości. Starostami dożynek zostali Maria Kacela i Marek Potakowski, a dziękczynną mszę świętą odprawił proboszcz parafii Gieczno ks. Mirosław Wojturski. Część obrzędową poprowadziła Magdalena Michalak z TVP3 Łódź. Dożynkowy wieniec złożyły na ręce wójta panie z zespołu Giecznianki, zaś przewodniczący Rady Gminy Marek Telenda otrzymał wieniec od Koła Gospodyń Wiejskich z Rosanowa. Wspaniałą oprawę artystyczną Dożynek, odwołującą się do dziedzictwa folklorystycznego naszego regionu, stanowiły występy zespołów śpiewaczych Szczawinianek ze Szczawina i Giecznianek z Gieczna z kapelą ludową Zenona Rudnickiego. Nie mogło też zabraknąć występu zespołu tańca mażoretkowego YOLO oraz zespołu tańca nowoczesnego Raindrops Junior, działających przy Gminnym Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Dzierżąznej. Jednym z punktów części oficjalnej było uhonorowanie tytułem „Przyjaciel Gminy Zgierz” Anny Dąbrowskiej – kierownika Rejonowego Zespołu Doradców Zgierz ŁODR, Jana Manisty – sołtysa sołectwa Lorenki oraz Waldemara Mrulewicza – zastępcy komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Zgierzu. Pamiątkowe statuetki wręczyła wójt Barbara Kaczmarek wraz z przewodniczącym Rady Gminy Zgierz Markiem Telendą. Przybyli goście tłumnie odwiedzali pięknie ozdobione stoiska sołectw gminy Zgierz oraz stoisko Miejsko-Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich, na których mogli skosztować pysznych, tradycyjnych potraw wykonanych przez mieszkańców gminy i panie z kół gospodyń wiejskich. Licznie zaprezentowali się również twórcy ludowi ze swoimi wyrobami. Specjalnie dla naszych milusińskich przygotowano wiele atrakcji, m.in. miasteczko strażackie, wodny i bajkowy świat dziecka, konkursy plastyczne, malowanie buziek oraz wesołe miasteczko. Na stoisku Rycerstwa Ziemi Zgierskiej można było zrobić pamiątkowe zdjęcie w zbroi rycerskiej. Ogromnym zainteresowaniem najmłodszych cieszyły się jednorożce, rozdawane na stoisku gminy Zgierz, nawiązujące do herbu gminy. Wyczekiwaną przez wielu uczetników atrakcją Dożynek były koncerty zespołów Jorrgus, Maxx Dance, E-Maill, Claudi, Top Girls i Redox, które sprawiły publiczności niezapomniany, pełen pozytywnej energii festiwal disco-polo, relacjonowany bezpośrednio na fanpage’u telewizji Polo TV. Pomiędzy występami odbyło się losowanie nagrody głównej – weekendu dla dwóch osób w czterogwiazdkowym hotelu w Krynicy Zdrój, którą wręczył poseł na Sejm RP Marek Matuszewski. Zwieńczeniem wieczoru był pokaz sztucznych ogni oraz dyskoteka z Radiem Łódź.

Podczas tegorocznych Dożynek w Dzierżąznej każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a cała impreza zapewne pozostanie w pamięci na długo.

Zapraszamy również na nasz profil na portalu społecznościowym facebook.