ZAPRASZAMY NA GMINNE OBCHODY ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO 15 SIERPNIA 2016

Gminne uroczystości tradycyjnie odbędą się w Białej. Poprzedzi je złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na żołnierskich mogiłach, znajdujących się na cmentarzach w gminie Zgierz, m.in. na grobach Józefa Smoleńskiego, oficera walczącego o wolność Polaków w początkach XIX w. w szeregach armii napoleońskiej (cmentarz w Szczawinie, godz. 12.00), oraz Lucjana Wolframa, młodego żołnierza Legionów Józefa Piłsudskiego, którego służba Ojczyźnie przedwcześnie dobiegła końca u zarania niepodległości – w 1918 r. (cmentarz w Giecznie, godz. 12.30).
   O godz. 13.00 oddamy hołd bohaterskim obrońcom Polski, poległym we wrześniu 1939 r. i spoczywającym w kwaterze na cmentarzu w Białej. Pół godziny później rozpocznie się msza święta w intencji Ojczyzny, sprawowana przez ks. Mariusza Lampę – proboszcza parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Po nabożeństwie z kościoła wyruszy tradycyjny marsz przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbędzie się oficjalna część uroczystości. W tym roku oprawę ceremonii uświetni swoim udziałem Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Gminnym obchodom święta będzie towarzyszyć wystawa Instytutu Pamięci Narodowej, poświęcona żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego.
   Obok bogatego programu "dla ducha", nie zabraknie również wzmocnienia "dla ciała": zapraszamy wszystkich na "wojskową" grochówkę, którą przygotują Koło Gospodyń Wiejskich oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Dąbrówki Wielkiej. Radośnie i wspólnie świętujmy ten ważny dzień, przypominający o zasługach obrońców Ojczyzny na przestrzeni 1050-letniej historii Polski, a także pokażmy naszą solidarność i uznanie dla Wojska Polskiego, stojącego na straży naszego codziennego bezpieczeństwa.

Święto Wojska Polskiego 2016 plakat zapraszający na uroczystości w Białej 15 VIII od godziny 13 (c) Urząd Gminy Zgierz